Siklofosfamid uygulanan ratlarda nefrotoksisite üzerine propolisin etkileri
The effects of propolis on nephrotoxicity in cyclophosphamide treated rats
- Tez No: 428893
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma siklofosfamid (CYP) uygulanan ratlarda propolisin nefrotoksisite üzerine etkilerinin araştırması amacıyla yapılmıştır. 34 adet Wistar-Albino ırkı erkek ratlar kullanılmıştır. Hayvanlar 4 gruba ayrılmıştır: 1. grup: Kontrol grubu (ratlara tedavi verilmemiştir), 2. grup: Propolis uygulanan grup (200 mg/kg/gün oral, 7 gün), 3. grup: CYP uygulanan grup (150 mg/kg/i.p. tek doz), 4. grup: CYP+propolis uygulanan gruptur. Propolis uygulamasına CYP uygulamasından 2 gün önce başlanmış ve 7 gün süre ile devam edilmiştir. Uygulamaların sonunda kan ve böbrek dokularında malondialdehid (MDA), glutatyon (GSH), katalaz (CAT), glutatyon-S-transferaz (GST) ve plazmada sodyum (Na), potasyum (K), kalsiyum (Ca), klor (Cl), magnezyum (Mg), fosfor (P), üre, ürik asit, kreatinin düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects on the nephrotoxicity of propolis in cyclophosphamide (CYP) treated rats. 34 male Wistar- albino rats were used. The animals were divided into 4 groups: group 1 : control group (not treated rats), group 2: Propolis treated group (200 mg/kg/day orally for 7 days), group 3: CYP treated group (150 mg/kg i.p. a single), group 4: CYP+propolis treated group. Propolis application began before 2 days from CYP administration and continued for 7 days. At the end of the experiment, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), catalase (CAT), glutathione-S-transferase (GST) and plasma sodium (Na), potassium (K), calcium (Ca), chlorine (Cl), magnesium (Mg), phosphorus (P), urea, uric acid, creatinine levels were measured in blood and kidney tissues.