Yönetim danışmanlığı hizmetleri ve bir uygulaması
Management consultancy services and a practice study
- Tez No: 113737
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ülkemizde geçmişi 1970'li yıllara dayanan yönetim danışmanlığı hizmeti, asıl gelişimini 1990'lı yıllarda göstermiştir. Fakat yine de pek çok yöneticinin kafasında danışmanların ve danışmanlık şkketierinin ne hizmet verdiği, hangi durumlarda danışmanlık şirketlerine başvurulması gerektiği ve danışmanlık hizmeüerinin maliyetleri belirsizliğini korumaktadır. Bu tezin amacı şu şekilde özetlenebilir:. Yönetim danışmanlığı kavramının açıklanması.. Danışmanlık hizmetlerine duyulan ihtiyacın artışındaki nedenlerin incelenmesi.. Danışmanlık şirketierinin hizmet alanlarının, çalışma metotlarının ve prensiplerinin belirlenmesi. Bu konuda ülkemizde yeterli Türkçe kaynak bulunmadığından, çalışma sırasında olabildiğince yabancı kaynaklara başvurulmuştur. Tezin son bölümünde, ülkemizde verilen danışmanlık hizmetleri yapılan bir pratik çalışması ile incelenmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilip, yorum ve sonuçları ayrıca sunulmuştur. Türkiye'de gelecek yıllarda yönetim danışmanlığı sektöründe IT, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, bilgi yönetimi hizmet konularında araş görülecektir. Fakat Türkiye kökenli danışmanlık kuruluşlarının, yabancı danışmanlık kuruluşlarıyla rekabet edebilmesi için dünyadaki gelişmeleri daha yakından takip etmesi gerekmektedir.Son olarak yönetim danışmanlığı veren Türk kuruluşlarının yapması gereken, kuruluşlarını birkaç emekli üst düzey yöneticinin bir araya gelip kuruduğu danışmanlık şirketi formatından çıkarıp; genç profesyonel ve araştırmacıların görev aldığı daha büyük ve dinamik organizasyon haline getirmek, pazarlama iletişimi yöntemlerini kullanarak firmalara hizmetlerini tanıtmak ve onlara sorunların, çözümü, mevcut durumun iyileştirilmesi ve rakipler arasından öne çıkmak için nasıl yardımcı olacaklarını anlatmaktır. xı
Özet (Çeviri)
Although management consultancy sowed up 1970's, the real movement in this sector started in early 90' s. However, it is obvious that, the idea of management consultancy still leaves questions marks in some manager's mind. For instance some managers still don't know how the real act of management consultancy, their aim and purpose, whom they are giving service and what kind of services they are giving for. So, they also don't know in which cases they can apply for management consultancies and the cost of management consultancy service is still uncertain for some of them. In this paper, I aim to explain the purpose of this thesis summarizing it according to hot topics below:. Definition of management consultancy.. Reasons for the increasing number in needing management consultancy.. To determine the service areas, working methods and principles of management consultancy. Because of the insufficient Turkish sources for the management consultancy, foreign sources were often used during the research. In the last part of this thesis, I aim to explain the management consultancy in Turkey by analysing a real fact. The conclusion and interpretations of the case will be given according to the examination. Management consultancy will increase in Turkey in next years especially at IT, supply chain management, customer relations management, knowledge management. However, Turkish consulting companies should follow developments and new techniques all over the world to compete with branches of international consulting companies in Turkey. But it is not easy, as it seems because of resources insufficiency in Turkish. xuAs a conclusion, the Turkish consulting companies should change their organisation format from traditional type that all company comes into joint of some retired manager to more dynamic and effective organisation, which supported by young professional and researchers. Then they should introduce their consulting services and solutions for solving problems to potential clients by effective using integrated marketing communication methods. xiu