Hizmet sektöründe çalışanların stres düzeylerinin belirlenmesine yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 113736
  2. Yazar: FİLİZ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ŞULE ÇERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde teknoloji hızla ilerlerken, örgütler zaman kaybım önlemek, hataları azaltmak, daha kaliteli ürünler çıkarmak ve tüketicileri memnun etmek için olanaklarını zorlayıp, işletmeye yeni teknolojiler kazandırırlar. Elde edilen teknoloji ile örgüt, amacına ulaşmak için büyük bir adım atmaktadır. Basan, teknolojiyi takip etmek, kaliteli ürünler çıkarmak, müşteriyi memnun etmek gibi görünse de başarının temel unsuru örgüt çalışanlarıdır. Çünkü saydıklarımızı elde etmek, ancak kaliteli, işini bilen ve sağlıklı çalışanların varlığı ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle örgütler insana yatırım yaparak hedeflerine giden yolu kısaltabilirler. Teknolojinin ilerlemesi, ülke koşullan, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler insanoğlunun hemen uyum sağlayamayacağı köklü değişikliklerdir. İşte bu değişimler sonucunda insanlar, belli bir baskı ve gerilim hissederler ve bu baskı, insanlarda stresin oluşmasına sebep olur. Stres insanları hem bedenen hem de ruhen etkileyerek, son yılların önemli bir hastalığı haline gelmiştir. Stresin ve stresin çalışanlar üzerindeki etkilerinin önemini kavrayan örgütler stresi yenme veya olumsuz etkilerini azaltmak için çeşitli programlar düzenlemekte ve örgüt sağlığını sağlam temeller üzerine oturtmaktadırlar. Bu programlarla çalışanlar, böylece stresin olumlu ve olumsuz etkilerini ayırededebilmekte, sosyal ve iş hayatlarında yüksek performans gösterebilmektedirler. Böylece çalışanlar örgüte sağladıkları katkı ile mutlu olmakta ve kendine güvenlerini arttırmaktadırlar. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY While technology improves enormously, organizations enforce their limits in order to prevent time wasting, reduce failures, produce better quality products and satisfy consumers by adapting new technologies. By this way, organizations make a big step to achieve the goal. Although success is observed as following the technology, producing high-quality products and satisfying the customers, the key of success is in the hands of employees. This is simply because of the fact that qualified and healthy employees can only realize the success mentioned above. Therefore, organizations can shorten the path to their targets by investing in human beings. Development of technology, country conditions, economical, social and cultural improvements have great impact on adaptation of human beings. Under these circumstances, human beings feel pressure and tension and this pressure causes occurrence of stress. At the recent years, stress has a significant importance due to its effects on both body and spirit. Organizations that recognized stress and its adverse effects on employees, arrange variety of programs to overcome or reduce side effects of stress. Thus, employees can distinguish the positive and negative effects of stress and can achieve high performance at their both social and work life. As a result, employees will be happy to see their contribution to the organization. IX