İnsan kaynakları gelişimi ve ekonomik kalkınma: Pakistan üzerine bir uygulama
Human resource development and economic growth: A case study of Pakistan
  1. Tez No: 113807
  2. Yazar: JAVED HUMAYUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Özet Bu tezde, beşeri sermaye ile büyüme arasındaki ilişkiler bağlamında, beşeri sermayenin nasıl daha fazla büyümeye yol açtığına dair pek çok hipotez üzerinde durulmuştur. Bu tez, beşeri sermayenin birikimi ve ekonomik büyüme arasındaki deneysel bağıntıların geniş analizlerini ortaya kaymaktadır. Regresyon ile hesaplanan büyüme tahminleri, zaman içerisinde olması muhtemel pek çok yolu anlatmaktadır. Ulaştığımız sonuç, ülkelerarası karşılaştırmalı analizde ilkokul kayıt oranlarıyla temsil edilen beşeri sermayenin ülkenin büyümeye pozitif bir etki sağladığını göstermektedir. Ortaokul kayıt oranlarıyla gösterilen beşeri sermaye, hem Pakistan hem de ülkelerarası Karşılaştırmalardaki (cross country) büyüme üzerine pozitif etki eder. Aynı trend, yüksek okul kayıt oranlan durumunda ise gösterilmemiştir. Öğrenci-öğretmen oranıyla gösterilen beşeri sermaye Pakistan'daki büyüme üzerine negatif bir etki yapmaktadır. Aynı trend, ülkelerarası karşılaştırmalar durumunda da gözlenmektedir. Ortaokul öğrenci-öğretmen oranı, hem Pakistan'da hem de ülkelerarası karşı laştırmalarındaki büyüme üzerine de pozitif etki yapmaktadır. Ama istatistik olarak anlamsızdır. Bununla birlikte yüksek eğitim seviyesindeki öğrenci-öğretmen oranı, Pakistan'daki büyüme üzerine pozitif bir etki sağlar. Beşeri sermayeyi oluşturan okur-yazarlık, ülkelerarası karşılaştırmalı durumu kadar Pakistan için de büyüme üzerine olumlu etki sağlamaktadır. GSMH oranı bakımından eğitim üzerine yapılan harcamalar pozitif bir etkiye sahip olmalarına karşın Pakistan'ın durumu için istatistiksel olarak anlamsızdır. Bununla birlikte beşeri sermayeyi temsil eden aynı faktör ülkelerarası karşılaştırmalı durum içinde pozitif bir etkiye sahiptir. Beşeri sermaye stoku, ülkelerarası karışlaştırmalarla olduğu kadar Pakistan'da da olması durumunda büyüme üzerine pozitif bir etki sağlayacaktır. Bizim çalışmamızdaki bir başka bulgu da, sağlık için yapılan yatırım, eğitim (ilkokul ve ortaokul) için yapılan yatırımla karşılaştırıldığında, sağlığa yapılan yatırımın büyüme üzerinde daha fazla etkili olduğunun saptanmasıdır. Regresyon sonucuna göre, ilkokul eğitiminin, yaşam beklentisi üzerine önemli bir etkisi vardır. Bu sonuca göre okullaşmanın pozitif etkisi sadece büyümeyi değil, aynı zamanda sağlığı da etkilemektedir. Bu iki periyoda (1965-80 vel980-98 arası), 1965-98arası periyotla karşılaştırıldığında, aralarında önemli bir fark olmadığını görmekteyiz. Bu sonuca göre, beşeri sermaye, büyüme üzerine her zaman pozitif etkide bulunur. Bütün bunların yanında beşeri sermayenin yatırım üzerine etkilerini de analiz ettik. Edindiğimiz sonuçlar, ilkokul ve ortaokul kayıt oranlarıyla gösterilen beşeri sermayenin ülkelerarası karşılaştırmalı anlizde yatırım üzerine pozitif bir etki sağladığını gösterir. Üstelik daha yüksek eğitim seviyesindeki okul kayıt oram pozitif bir etki sağlarken, Pakistan'da olması durumunda statiksel bakımdan anlamsızdır. Aynı eğilim ülkelerarası karşılaştırmalı analizde gözlemlenmektedir. Eğitime yapılan harcama, uluslararası karşılaştırmalarda (cross country) olduğu gibi Pakistan'da da olması durumunda yatırım üzerine pozitif bir etkisi vardır. Okur-yazar oranı Pakistan'da pozitif bir etki sağlamaktadır. Ayrıca okur-yazar oranı ülke arası karşılaştırmalı (cross country) şartlarında yatırım üzerine pozitif IIbir etki sağlar. Edindiğimiz sonuçlar, beşeri sermaye büyüme üzerindeki artışın belirlenmesinde oldukça önemli bir rol oynadığım ve bunun uluslararası karşılaştırmalı analizlerinde olduğu kadar Pakistan'daki çalışma koşulları açısından da doğru olduğunu ortaya çıkarmıştır. İnsana yapılan yatırımın iş gücü verimliliğini ve eğitim seviyesini artırdığını, ayrıca yüksek kazanç sağladığını söyleyebiliriz. Diğer yandan beşeri sermaye oluşumu yapısal değişimi hızlandırır, yeni düşünceleri benimsenecek surette artırır. Ayrıca teknoloji üzerine yeni bir araştırma yolu açar. Yatırım aynı zamanda önemli bir büyüme determinantıdır ve bütün durumlarda anlamlı etkili bulunur. İhracattaki artış oranı da büyüme sürecine pozitif destek sağlar. Beşeri sermaye oldukça önemli bir büyüme determinantıdır. Beşeri sermaye için kullanılan diğer temsili faktörler (örneğin yaşam beklentisi) de oldukça önem taşır ve modeli belirleyen gücü artırır. III
Özet (Çeviri)
Abstract This dissertation has been devoted to explore the relationship between human resource development (human capital) and economic growth. In other words, the question addressed in this dissertation is that to see how human capital determines economic growth. Although human capital includes education, health, and aspects of“social capital”, the main focus of the present study is on education. Numbers of studies explore independent contributions of human capital as a whole (cross country) to economic growth, and very little effort has been made for particular country (case study). We are going to analysis cross-country as well as a case study of Pakistan for checking the contribution of human capital to growth. This dissertation highlighted the number of hypotheses concerning the effects of human capital on growth, which propose that higher income growth might result from human capital.. Our result shows that human capital represented by school enrollment rates has a positive effect on growth in cross-country case. Human capital represented by secondary school enrollment rates has positive effect on growth in the case of Pakistan as well as cross-country case. Same trend has also been observed for higher school enrollment rates in the case of Pakistan as well as cross-country case. Human capital represented by student teacher ratio has a negative effect on growth in the case of Pakistan and same trend has also been observed in the cross-country case. Student teacher ratio at secondary level has a positive effect but statistically insignificant in the case of Pakistan as well as cross-country case. However, student teacher ration at higher education level has a positive effect on growth in the case of Pakistan. Unfortunately we are failed to get data of student teacher ration at higher education level for cross-country case. Literacy, a proxy of human capital, has a positive effect on growth for the case of Pakistan as well as cross-country case. Expenditure of education, as a percent of GNP, has positive effect but statistically insignificant in the case of Pakistan. However, same proxy of human capital has a positive effect in cross country case. Human capital represent by stock of human capital has also positive effect on growth in the case of Pakistan as well as cross-country case.. Another interesting feature of our study has been defining that generally investments in the health sector seem to be more important in determining the rate growth than the corresponding investments in the education sector. We have also analyzed the effect of human capital on investment. Our results show that human capital represented by school enrollment rates at primary and secondary level has a positive effect on investment in cross-country case. However, school enrollment rate at higher education level has a positive effect but statistically insignificant in the case of Pakistan and same trend has also been observed in cross-country case. Expenditure on education has a positive effect on investment in the case of Pakistan as well as in cross-country case. Literacy rate has a positive effect but statistically insignificant in the case of Pakistan; However, literacy rate has a positive impact on investment in the cross-country case. In this dissertation, we have investigated the role of human capital accumulation in explaining growth and investment. In our exercise it is found that, on average or in most cases, the contribution of human capital accumulation to economic growth has been positive over the last three decades. IV