İşletmelerde insan kaynakları eğitiminin çalışanların performansları üzerine olan etkileri ve işletmelerde bir uygulama
The Effects of the human resources training on the performance of the employees at organizations, and a study in organizations
  1. Tez No: 113817
  2. Yazar: MEHMET İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞERİF ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin ihtiyaç duydukları rekabet faktörlerinden en önemlisi bilgidir. Bilgiyi üreten ve kullanıma sunan ise insandır, insanın öneminin artması işletmelerde insana ilişkin farklı yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu gün için örgütlerde insan merkezli yaklaşımın kaynağında insan kaynakları yönetimi yaklaşımının olduğunu söylemek mümkündür. İnsan düşüncesi, duygusu, ihtirası, değerleri, yeteneği, becerisi ve bilgisi ile örgütsel zekayı temsil etmektedir. Bu açıdan insan kaynaklarının bilgi, beceri ve yeteneğinin geliştirilmesi günümüzün en dikkate değer zorunluluklarından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada insan kaynaklarının eğitiminin bireylerin performansları üzerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı işletmelerde insan kaynakları yönetiminin kavramsal bazda açıklığa kavuşturulması ve insan kaynaklan eğitiminin öncelikli amaçlan ile işletmelerin bu amaçlara ulaşma düzeylerinin tespit edilmesine yöneliktir. Çalışmada işletmelerin başarısında temel kriter olarak insan ve onun insan kaynakları yönetimi içerisindeki anlamı ve konumu belirlenmeye çalışılmış ve ayrıca işletmelerde çalışanların eğitimi süreci insan kaynakları yönetimi boyutunda ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca“İşletmelerde İnsan Kaynaklan Eğitiminin Çalışanların Performansları Üzerine Olan Etkileri”ne ilişkin bir saha araştırması yapılmış ve elde edilen veriler ışığında bir takım öneriler sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the most important competitive factor is knowledge for enterprises. On the other hand. It is human beings who create and use klowledge. Increasing importance of human resources caused different approaches to human resources in business enterprises. For today, we can say that human entered approaches in organizations are based on human resource management. Human thoughts, emotions, ambitions, valves, capabilities, skills and knowledge consist organizational intelligence. From this point of view, it is very important to develop knowledge,skill and capabilities of human resources today. In this study the impact, of human resource education on individual performance. The aim of the study isto explain the conceptual side of human resource management in organizations briefly in order to determine the prier goals of human resource education and achieving these goals. In this study, as the basic criteria for success of organizations, the human being and its meaning in the process of human resources management are tried to determine with the training of employees from the perspective of human resources management. This study also includes a field study on the impacts of human resource training on performance of employees and some suggestions depending on the results. Ill