Konya, Karatay ilçesi İsmet Paşa İlköğretim Okulu'nun tarihi gelişimi açısından incelenmesi
The Investigation of İsmet Paşa elementary school in Konya Karatay administrative distirict according to historical development
  1. Tez No: 113827
  2. Yazar: ERTAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET KONYA KARATAY İLÇESİ İSMET PAŞA İLKÖĞRETİM OKULU'NUN TARİHİ GELİŞİM AÇISINDAN İNCELENMESİ Dündar, Ertan Yüksek Lisans, Sınıf Öğretmenliği Tez Danışmanı: Doç. Dr. Süleyman BÜYÜKKARCI Mayıs 2002, XII + 272 Sayfa Konya'da 1926 'da Cumhuriyet döneminde kurulan Karatay İsmet Paşa İlköğretim Okulu'nun yönetim örgütü, öğretmen, öğrenci, kurum yönetmeliği, öğretim programları, eğitim araçları, öğretim metot ve teknikleri, mekan vb. tüm yönleriyle ele alarak Türk Milli Eğitimi 'ndeki yerini bulmaktır. Bu araştırmadaki temel amaç; Konya'da ilköğretim okulları arasında kuruluş tarihi en eski okullarından biri olan İsmet Paşa İlköğretim Okulu'nun her türlü girdilerini, işlemlerini, çıktılarını, dönütlerini incelemek ve eğitim-öğretim sistemine neler kazandırdığını ortaya koymaktır. Bu amaçları gerçekleştirmek için; 1. Türk Eğitim Sistemi tarih içerisinde nasıl bir değişme göstermiştir? 2. Konya'da geçmişte ve bugün eğitim öğretim nasıl? 3. Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri nelerdir? 4. İlköğretim okullarının amaç ve ilkeleri nelerdir? 5. İsmet Paşa İlköğretim Okulu'nda sosyal faaliyetler nelerdir? 6. İsmet Paşa İlköğretim Okulu mezunlarının topluma katkıları nelerdir?.«»i^^7. Okulun başarı durumu nasıldır? 8. Okulun ders araç ve gereç durumu ve nereden sağlandığı; Sorularına cevaplar aranmıştır. Bu araştırma, betimsel türden bir“Okul Araştırması' dır ve Konya Karatay İsmet Paşa İlköğretim Okulu' nun Eğitim ve Öğretimi”nin incelenmesi ile sınırlıdır. Araştırma, yapılan görüşme ve röportajlar ile yazılı belgelere dayandırılmış ve bunlarla da sınırlandırılmıştır. Araştırma, dört bölüm ve eklerden oluşmaktadır. 1. Bölüm: Türk Milli Eğiti'nin Tarihi Gelişimi, Sistemin Yapısı ve Konya'da Eğitim. 2. Bölüm: Konya Karatay İlçesi İsmet Paşa İlköğretim Okulu' nun Tarihi Gelişimi, Bugünkü Durumu ve Amaçları. 3. Bölüm: İlköğretim Okulu Yönetmeliği, İsmet Paşa İlköğretim Okulu'nun İş ve İşlemleri, Katıldığı Yarışmalar. 4. Bölüm: Okulun Başarı Durumu, Mezunların Etkileri, Sonuç ve Öneriler. Ekler bölümünde; Türk Milli Eğitim Sistemi ve Karatay İsmet Paşa İlköğretim Okulu ile ilgili belgeler, yapılan röportajlar, istatistikler, okulla ilgili fotoğraflar bulunmaktadır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE İNVESTİGATİNON OF İSMET PAŞA ELEMENTARY SCHOOL İN KONYA KARATAY ADMINISTRATIVE DİSTİRİCT ACCORDING TO HİSTORİCAL DEVELOPMENT Dündar, Ertan Postgraduate Education, Class Teaching Thesis Advisor: Doç. Dr. Süleyman BÜYÜKKARCI May 2002, XII + 272 page The objective is to determine the status of Karatay İsmet Paşa Elementary School within the Turkish National Education which was established in 1926 in Konya. In this reseaech, managerial organization, students, teachers, institutional regulations, curriculum, educational materials, pedagogical methods and techniques wil be taken into consideration. The main objective of this research is to study every input, output, procedure, feedback and to detarmine the contributions, to the educational system, provided by İsmet PaşaElementary School which has been one of the oldest elementary schools in Konya. In order to realize this objective some questions were help such as: 1. What kind of an evolution has the Turkish Educational System undersone so far? 2. How was the education in Konya in the past and how is it today? 3. What are the general purposes and basic principles of the Turkish National Education? 4. What are the purposes and principles of the elementary schools? IV5. What kind of social activities are there at İsmet Paşa Elementary School? 6. What are the contributions to the society provided by the graduotes of this school? 7. What can be said about the success of the school? 8. Quantity any quality of the materials and the source of these materials. This research has been a descriptive“School Study”. It has been restricted to the study of the educational system at Karayat İsmet Paşa Elementary School. The research has been based on the interviews, reports and the written documents. The research consists of four chapters and the appendixes. Chapter 1: Historical Development of the Turkish National Education, Structure of the system and the education in Konya. Chapter 2: Historical Development of Konya Karatay İsmet Paşa Elementary School, it's present status and the objectives. Chapter 3: Educational Regulation of the elementary school, procedures and performances of İsmet Paşa Elementary School and the competitions participated by the school. Chapter 4: The Success of the school, contributions of the graduates, conclusion and the suggestions.“Appendixes Section”consists of Turkish National Educational System, documents pertaining to Karatay İsmet Paşa Elementary School, interviews, statistics and the pictures of the school.