Okulöncesi eğitimin çocuğun dil gelişimine olan etkisi
The Effect of pre-school education on child language development
- Tez No: 113917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA CANTEKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, okulöncesi eğitimin 3 yaş çocuklarının dil gelişimine etkisi incelenmiştir. Araştırma deneme modelinde olup, kontrollü ön-test, son-test modeli uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı anaokullarına giden ve anaokuluna gitmeyen 3 yaş grubu çocukları oluşturmaktadır. Anaokullarından birisi tesadüfi küme örnekleme yöntemi ile seçilerek çalışma evreni oluşturulmuştur. Çalışma evreni olarak seçilen Türk Anneler Demeği anaokulundaki 3 yaşındaki çocuklar arasından da tesadüfi eleman örnekleme yöntemi ile 10 kız, 10 erkek çocuk çalışma kapsamına alınmıştır. Kontrol grubunu oluşturan çocuklar ise aynı yöntemle seçilmiştir. Annesi çalışan 3 yaşında okulöncesi eğitim kurumuna gitmeyen çocuklar saptanmıştır. Bunlar arasından da tesadüfi eleman örnekleme yöntemiyle 10 kız. 10 erkek çocuk kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi 40 çocuktan oluşmuştur. Deneme grubu çocuklarına okulöncesi eğitim kurumuna başladıkları ilk haftada, okulöncesi eğitim kurumuna gitmeyen kontrol grubu çocuklarına da aynı tarihlerde Peabody Resim Kelime Testi, ön-test olarak uygulanmıştır. Okulöncesi eğitim süresinin bitmesinden sonra deneme ve kontrol grubu çocuklarına tekrar Peabody Resim Kelime Testi, son-test olarak tekrar uygulanmıştır. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının ön-test puan ortalamaları ve son-test puan ortalamalarının önem kontrolü“t”testi ile yapılmıştır. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının ön-test ve son-test puan ortalamaları arasındaki farkın önem kontrolü ise“eşleştirilmiş t testi”ile yapılmıştır. Verilerin analizinde önem düzeyi 0.5 olarak benimsenmiştir. Araştırma bulguları aşağıda özetlenmiştir. 1. Deneme ve kontrol grubu çocuklarının Peabody Resim Kelime Testi, ön-test puan ortalamaları arasında bir fark bulunmamıştır.118 2. Okulöncesi eğitim kurumuna verilen eğitim çocukların dil gelişimi puan ortalamalarını etkilemektedirler. Eğitim sonrası Deneme grubu çocuklarının Peabody Resim Kelime Testi puan ortalamaları önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 3. Okulöncesi eğitim kurumuna giden kız çocuklarının Peabody Resim Kelime Testi puan ortalamaları, erkek çocuklarının puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 4. Okulöncesi eğitiminden sonra deneme grubu çocuklarının Peabody Resim Kelime Testi puan ortalamaları, kontrol grubu çocuklarının puan ortalamalarından yüksek olduğu bulunmuştur. Bu yüzden okulöncesi eğitim dil gelişimi değişkeni üzerinde etkilidir. 5. Okulöncesi eğitimi almayan kontrol grubu çocuklarının Peabody Resim Kelime Testi, son-test puan ortalamaları, ön-test puan ortalamalarından yüksek bulunmuştur. 6. Kontrol grubu kız çocuklarının son-test puan ortalamaları ile erkek çocuklarının son-test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bulgularda elde edilen sonuçlar tartışılmış ve buna bağlı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effect of pre-school education upon three-year-old children's language development has been analysed. In this study having become in the model of experiment, controlled pre test and final test models have been applied. The universe of this exploration consists of the children who either go to the kinder garden or not go to the kinder garden related with the city of Konyu national ministry of education. One of the kinder gardens has formed the universe of study by being chosen with the exemplification of coincident setting. Ten boys and ten girls who have been chosen from the three-year-old children in the kinder garden of Turkish mother clubs with the exemplification of coincident setting, have been taken into range of study. The children formed by the group of central has also been chosen by the same system. The children whose mother works and the ones who don't go to pre-school education's have been found out. Among these, with the system of coincident exemplification ten girls and ten boys have formed the group of controlling. It comprises of 40 children, fatally. The Peabody Vocabulary Test has been applied to both the children who have just started the pre-school education in the first week of experimentation and the children who don't go to pre-school education in the group of central as a pre test investigation. After the period of pre-school education finished, the Peabody Vocabulary Test was applied to the children as a pre-test study, again. In the analysis of findings, the level of majority has been accepted as 0.5. These are summarised as fallows: 1. These is no difference among the children who have taken the test of Peabody Vocabulary Test 2. The education given to children having been to pre-school one affects the average of grading. After education, the average of grading resulted in the group of experimentation has been found at high level.12ü 3. The girls' Peabody Vocabulary Test having been to pre-schoo! education has been found higher than the boys Peabody vocabulary test. 4. After the pre-school education, the children in the group of experimentation has got the Peabody Vocabulary Test higher than the ones in the group of control. For that reason, pre-school education affects the alterance of language development. 5. The Peabody Vocabulary Test of children who haven't taken the pre school education in the group of control has been found higher than the average of pre-test grading and final test. 6. There isn't any difference between the girls' average of final tesi grading in the group of control and the boys' average of final test grading.