Aksaray ilinde anlatılan masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi
- Tez No: 113923
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Eğitim öğretim faaliyetleri yürütülürken önceden belirlenmiş olan amaçlara ulaşmak esastır. Eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütülmesi esnasında bireylere daha kaliteli bir eğitim verebilmek için bir takım araç gereçler kullanılmaktadır. Çocuk eğitiminde kullanılan araç gereçlerden biri de masaldır. Fakat günümüzde bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar eğitim öğretim faaliyetleri yürütülürken ister okul öncesinde olsun ister ilköğretim okullarında olsun masalların çocuk eğitiminde verimli bir biçimde kullanılmadığını göstermektedir. Masalın çocuk eğitimindeki işlevi, eğitim öğretim faaliyetlerini süsleyip renklendirerek önceden belirlenmiş olan eğitimin amaçlarına en kısa yoldan en kısa sürede ulaşmamızı sağlamasıdır.“Aksaray İlinde Anlatılan Masalların Çocuk Eğitimi Açısından İncelenmesi”adlı bu çalışmada Aksaray ilinde derlemiş olduğumuz masal metinleri çocuk eğitimi açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, masalın çocuk eğitimindeki yeri ve önemi ile masalın çocuk eğitimine olan katkısını incelemek ve masal metinlerinin çocuk eğitimi ile ilgilenenler tarafından daha verimli ve daha bilinçli olarak kullanılmasını sağlamaktır. Bu çalışmada, Aksaray ili sınırlan içinde bizzat kendi tarafımızdan farklı şahıslardan farklı masal metinleri derlenmiştir. Bu masal metinleri, çocuk eğitimi açısından ayrı ayrı incelenmiş ve bu masallarla çocuklara nasıl bir eğitim verilebileceği hakkındaki kanaatimiz ortaya konularak araç-gereç olarak masal metinlerinin çocuk eğitimindeki önemine dikkat çekilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarını kısaca şöyle özetleyebiliriz. 1. Eğitim öğretim faaliyetleri yürütülürken derslerde araç-gereç olarak kullanılan masal, öğrencilerin derse daha iyi motive olmasını sağlamaktadır. 2. Okul öncesi ve ilköğretim okullarında çocuk eğitiminde masal, eğitimciler tarafından bilinçli ve verimli bir biçimde kullanılmamaktadır. 3.Eğer masal ve masal metinleri eğitimciler tarafından daha verimli ve daha bilinçli bir şekilde kullanılırsa: a.Çocuklarda ana dil gelişimi daha sağlıklı olacaktır.11 b.Milli, manevi ve ahlâki değerlere sahip olma duygusu daha kısa sürede ve daha kolay gerçekleşecektir. c.Çocukta zihinsel, duygusal, ahlâki ve psikolojik gelişim daha sağlıklı bir seyir izleyecektir. d.Çocuğun karşılaşmış olduğu güçlükler karşısında muhakeme ve mukayese yapabilme becerileri gelişecektir. e.Çocukların konuşma, dinleme-okuma ve anlama-anlatım beceri ve alışkanlıkları daha sağlıklı biçimde artacaktır. f.Bütün bunların sonucunda eğitimciler, çocuklar için belirlemiş oldukları hedef ve amaçlara daha kısa sürede ulaşacaklardır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT During the education it is essential to reach the purposes which were planned before. There are some materials used during this education to give beter education to individuals. One of the equipments used in child education is tale hovewer the researchs which were made recently, shows that tales in child education are not used efficiently boht in mother primary school. The functions of the tale in child education are to make the education activities colourful and to rearch the education purposes from the shortest way and in the shortest time. In this work, named“The Research Of The Told Tales In Aksaray City From The Point Of Child Education”the tales texts are searched from the point of child education. The aim of this work is to search the place and importance of the tale in child education and the berefits of the tale to child education, and to make the people use tale texts who deal wiht child education, use tale texts more efficiently and conciously. In the borders of City of Aksaray we, ourselves gatheres different tale texts from different people. These folk tale texts, acording to children education inquire one by one and with these folk tales about our opinion how give education to children is exposed as tools and equipments folk tale texts are attracted attention about their importance of children education. We can summurize this research results shortly like this: 1.When the Education activity is carried out tools and equipments which are used in the lesson are very useful for the students to learn more. 2.Falk tales are used productively in children education by teachers in preschool and primary school. 3. If falk tales and falk tale texts are used more productively and conciously : a. Children mother tongue can be improve more healthly. b.Having desire of National,spirutial and moral worths can be became i?.ct more easily and immediatelyIV c.Mental,emotional,moral and psychological improvement can be more healthy. d.When the children come across some difficulties their ability of judgement and comparision will be grow up. e.The chilren ability and habit of speaking,listening-reading and understanding- expression will grow up healthly. f.All in all educationalists will reach their aims and targets in a short time determinig for children.