Gökkuşağı alabalıklarında (oncorhynchus mykiss walbaum, 1792) fotoperiyod uygulamasının yumurta verimine etkisi üzerine bir araştırma
A Study on the effect of photoperiod application in egg production of rainbow trout (oncorhynchus mykiss walbaum, 1792)
  1. Tez No: 113966
  2. Yazar: SEZER KAYAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ CANYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET GÖKKUŞAĞI ALABALIKLARINDA (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) FOTOPERİYOD UYGULAMASININ YUMURTA VERİMİNE ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA KAYAM Sezer Doktora Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet Ali CANYURT 01.03.2001,96 sayfa Bu araştırma, Bolu sınırları içinde yer alan Gölköy Balık Üretim İstasyonunda 26 Aralık 1996 - 12 Ocak 1998 tarihleri arasında yürütüldü. Bu çalışmanın amacı gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) yılda iki kez yumurtlatma sağlama imkanlarını ortaya koymaktır. 3+ yaşlarında 30 erkek ve 120 dişi anaç balığa uygulama yapıldı; doğal fotoperiyod (K Grubu ), sabit 6 saat aydınlık, 18 saat karanlık ( 6 A : 18 K ) (A Grubu), 18 saat aydınlık, 6 saat karanlık ( 18 A : 6 K ) ( B Grubu ). Denemeler iki benzer 6 x 1.1 x 0.5 m boyutlarında havuzlarda ve 3 x lx 0.8 m fiber havuzda sürdürüldü.VI Stoklama sıklığı havuz başına 40 dişi 10 erkek ve deney boyunca erkek : dişi oranı 1 : 4 'dür. Kaş ovulasyonunu takiben, ilk yumurtalar K Grubundan 382., A Grubundan 155. ve B Grubundan 174 'üncü günlerde sağıldı. Anaç balıkların büyük bölümününde olgunlaşmanın yoğun olduğu periyotlara K Grubu, A Grubu, ve B Grubun'da sırasıyla 382' inci günde, 155.-182. ve 209.-382. günler arasında ulaşıldı. Ortalama ± Sx Standart Boy değerleri Kontrol grubunda 40.88 ± 0.42, A grubunda 39.75 ± 0.42 ve B grubunda 40.21 ± 0.067 olarak saptandı. Ortalama ± Sx Sağılan Yumurta Miktar değerleri Kontrol, A ve B gruplarında sırasıyla 214.11 ± 1.2, 159.94 + 1.58 ve 181.43 ± 1.51 olarak ölçüldü. Ortalama ± Sx Gonadosomatik İndeks ( GSİ ) değerleri ağırlıklı olarak K Grubu, A Grubu, ve B Grubunda sırasıyla % 20.15 ± 0.075, % 15.9 ± 0.129 ve % 16.46 ± 0.12 olarak bulundu. 10 mi' deki ortalama ± Sx yumurta miktarı K Grubunda 101 ± 10.29, A Grubunda 190 ± 1.5 ve B Grubunda 161 ± 1.41 adet olarak sayıldı. Ortalama ± Sx Yumurta Hacmi K Grubu, A Grubu ve B Grubunda sırasıyla 247 + 1.59, 164 ± 1.69 ve 157.4 ± 1.85 olarak ölçüldü. Ortalama ± Sx Mutlak Yumurta Verimliliği (anaç başına ortalama yumurta miktarı) K Grubu, A Grubu, ve B Grubunda sırasıyla 2479 ± 10.75, 3048 ± 33.9 ve 2409 ± 23.27 olarak tespit edildi. Ortalama ± Sx Relativ Yumurta Verimliliği (1 kg canlı ağırlık başına düşen yumurta miktarı ) K Grubunda 2291 ± 10.93, A Grubunda 3072 ± 39.6 ve B Grubunda 2257 ± 27.7 olarak saptandı. Yumurta Çaplarının ortalama ± Sx değerleri K Grubu, A Grubu ve B Grubunda sırasıyla 4.8 ± 0.00048, 3.88 ± 0.0155 ve 4.67 ± 0.006 olarak bulundu. Yumurta Ağırlıklarının ortalama ± Sx değerleri K Grubunda 0.108 ± 0.029, A Grubunda 0.058 ± 0.0006 ve B Grubunda 0.079 ± 0.0008 olarak ölçüldü. Kondüsyon FaktörlerininVII ortalama ± Sx değerleri K Grubu, A Grubu, ve B Grubunda sırasıyla 1.256 ± 0.0042, 1.2779 ± 0.00473 ve 1.348 ± 0.0086 olarak hesap edildi. Sağılan yumurtanın gözlenme safhasına kadar gelişimi (Ortalama ± Sx Döllenme Oranı) K Grubunda % 65.83 ± 0.116, A Grubunda % 50.18 ± 0.71 ve B Grubunda % 59.78 ±0.15 olarak tespit edildi. Anahtar sözcükler : Fotoperiyod, ışık rejimi, yumurtlama zamanı, sabit kısa gün, sabit uzun gün, Oncorhynchus mykiss, Rainbow trout.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT A STUDY ON THE EFFECT OF PHOTOPERIOD APPLICATION IN EGG PRODUCTION OF RAINBOW TROUT ( Oncorhynchus mykiss Walbaum,1792; KAYAM Sezer Ph.D Thesis, Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Mehmet AH CANYURT March 01. 2001, 96 pages This research was conducted from December 26 th 1996 to January 12 th 1998 in Gölköy Fish Production Station, which is located in province of Bolu. The purpose of this study was to investigate the possibilities of obtaining biannual spawning in rainbow trout ( Oncorhynchus mykiss J. 30 males and 120 females 3+ years old broodstock fish were used; natural photoperiod as control (Group K), constant 6 hours light, 1 8 hours dark ( 6 L : 18 D ) ( Group A), constant 18 hours light, 6 hours dark ( 18 A : 6 D ) ( Group B ). Experiments were carried out in two identical 6x1.1x0.5 meters raceway pond and 3x1x0.8 meters fiber-glass pond.IX Following the winter ovulation, first batches of eggs were striped from Control Group, Group A and Group B after 382., 155., and 174. days respectively. The Periods of maturation in majority of brood fish were reached in Control Group, Group A and Group B in 382 'th day, between 155 -182 and 209-382 days respectively. Mean + Sx of Standard Length values were determined as 40.88 ± 0.42 in Control Group, 39.75 ± 0.42 in Group A and 40.21 ± 0.067 in Group B. Mean ± Sx of Stripped Egg Number values were measured as 214.11 ± 1.2, 159.94 ± 1.58 and 181.43 ± 1.51 in groups K, A and B respectively. Mean ± Sx of Gonadosomatic Index (GSI) values were found to be mainly 20.15 ± 0.075 %, 15.9 ± 0.129 % and 16.46 ± 0.12 in Control Group, Group A and Group B respectively. Mean ± Sx of Egg Number per 10 ml Volume were counted as 101 ± 10.29 pieces in Control Group, 190 ± 1.5 pieces in Group A and 161 ± 1.41 pieces in Group B. Mean ± Sx of Egg Volume were measured to be 247 + 1.59 ml, 164 ± 1.69 ml and 157.4 ± 1.85 in Control Group, Group A and Group B, respectively. Mean ± Sx of Absolute Fecundity ( number of eggs / spawner ) were determined as 2479 ± 10.75, 3048 ± 33.9 and 2409 ± 23.27 in Control Group, Group A and Group B respectively. Mean ± Sx of Relative Fecundity ( number of eggs / kg of spawner ) were detemined as 2291 ± 10.93 in Control Group, 3072 ± 39.6 in Group A and 2257 + 27.7 in Group B. Mean + Sx of Egg Diameters were found to be 4.8 ± 0.00048, 3.88 ± 0.155 and 4.67 ± 0.06 in Control Group, Group A and Group B, respectively. Mean ± Sx of Egg Weight were measured as 0.108 ± 0.029 in Control Group,0.058 ± 0.0006 in Group A and 0.079 ± 0.0008 in Group B. Mean ± Sx of Condition Factor values were calculated as 1.256 ± 0.0042, 1.2779 ± 0.0047365 and 1.348 ±0.0086 in Control Group, Group A and Group B, respectively.X Development of eggs striped from different groups to eyed stage (Mean ± Sx of Fertilization Rate) were determined as 65.83 ± 0.116 % in Control Group, 50.18 ± 0.71 % in Group A and 59.78 ± 0.15 % in Group B. Key words : Photoperiyod, light regime, spawning time, constant short day, constant long day, Oncorhynchus mykiss, Rainbow trout.