Bazı ticari balık yağı tabletlerinin yağ asidi kompozisyonları
Fatty acid compositions of some commercial fish oil tablets
- Tez No: 114028
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH ÖTLEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET BAZI TİCARİ BALIK YAĞI TABLETLERİNİN YAĞ ASİDİ KOMPOZİSYONLARI BERKAY, Feraye Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Avlama Ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Semih ÖTLEŞ Haziran 2001,87 sayfa Bu tezde balıklarda bulunan yağ asidlerinin insan sağlığı bakımından önemi ve etkileri belirtilmiş olup 21 adet ticari olarak satılan tablet ve sıvı formdaki balık yağlarının 32 adet yağ asidi incelenmiştir. Bu örneklerde balık türlerine ve üretilen ülkelere göre EPA ve DHA dağılımı incelenmiştir. Bu değerler türlere göre farklılık göstermiştir. Bu farklılık balığın cinsi, yaşı, coğrafi konumu, yaşadığı su sıcaklığı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Ülkeler göre farklılık ise o ülkede yakalanan balık cinsine ve firmaya ait üretim teknolojisi farklılığıdır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT FATTY ACID COMPOSITIONS OF SOME COMMERCIAL FISH OIL TABLETS BERKAY,Feraye M.Sc.in Department of Fisheries College Section Supemsor:Prof. Dr.Semih Ödeş June 2001,87 pages In this thesis the effects and the importance of fatty acids in fishes are discussed. The fatty acids of 21 commercial fish oil capsules and the liquid fish oils and their fatty acids are searched and compared with statistical methods. EPA and DHA distributions are inspected which are related to fish species and production technology. These values differ according to fish species. These difference are effected by the fish's nature, age,geographic place and water temperature of its habitant factors. The difference on the distribution of EPA and DHA between the countries are related to the fish species and the technology of the companies.