Ülkemizde jeotermal enerjinin kullanımı: 'Kızıldere örneği'
Expoliting of geothermal energy in our country the Kızıldere example
  1. Tez No: 114040
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF HEPBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET ÜLKEMİZDE JEOTERMAL ENERJİNİN KULLANIMI KIZILDERE ÖRNEĞİ YILMAZ, M. A Yüksek Lisans Tezi, Makina Bölümü Tez Yöneticisi:Doç. Dr. Arif HEPBAŞLI Haziran 2001, 133 sayfa Tüm dünyada giderek artan enerji tüketimi, bol ve ucuz enerji gereksinimi ve alışılmış enerji kaynaklarının yalan bir gelecekte tükenebileceği ihtimali tüm ülkeleri yeni ve alternatif enerji kaynaklarından faydalanma yoluna yöneltmiştir. Jeotermal enerji, konut ısıtması yanı sıra soğutma, klima, tarımsal kurutma, sera ısıtması, kar ve buz eritme gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada zengin jeotermal enerji kaynaklarına sahip ülkemizde, yukarıda anlatılan uygulamaların arttırılması, konuya dikkat çekilmesi ve bu uygulamaların ülkemiz ekonomisine ve çevre sağlığına getireceği faydalar kapsamlı olarak incelenmiştir. Ayrıca“Kızıldere Jeotermal Tesisi”nin ekserji analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EXPOLITTNG OF GEOTHERMAL ENERGY IN OUR COUNTRY THE KIZBLDERE EXAMPLE YILMAZ, M. Aü Yüksek Lisans Tezi, Makina Bölümü Tez YöneticisiıDoç. Dr. Arif HEPBAŞLI June 2001, 133 page Continuingly rising consumption of energy raw material all around the world, the necessity of abundant and inexpensive energy, and the probability that the conventional energy sources would be finished out in the next future, have led all the countries to new and alternative energy sources. Geothermal energy can be used in housing heating, as weel as in generating electricity, cooling, air- conditioning, agricultural dehydration, heating of greenhouses, melting snow and ice. In this study, enhancing of above-described facilities in our country which possesses rich geothermal sources, focusing attention on the subject, and the advantages that these facilities would bring to the national economy and the environmental health, were examined in detail, In addition to this, the energy analysis of Kızıldere Geothermal power plant was carried out.