Çivril yöresi elma bahçelerinin beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of the nutrition status of apple orchards in Çivril
  1. Tez No: 114060
  2. Yazar: SULTAN ERGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, Denizli ili Çivril ilçesinde Golden Delicious ve Starking Delicious elma çeşitleriyle kurulmuş olan bahçelerin bitki beslenme durumları toprak, yaprak ve meyve analizleri ile incelenmiştir. Araştırmada, 17 farklı bahçeden 0-30 cm ve 30-60 cm toprak derinliklerinden alınmış olan toprak örnekleri ile aynı bahçelerden alınmış olan yaprak ve meyve örnekleri üzerinde çalışılmıştır. Bu örneklerde, toprak fiziksel ve kimyasal özellikleri ile yaprak ve meyve örneklerinin besin madde miktarları yapılan analizler sonucu saptanmış ve bunların birbirleri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Buna ilave olarak, meyve örneklerinin organik asit içeriği tespit edilmiş olup, bunlarla toprak, yaprak ve meyve özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Elde edilen araştırma bulgularına göre, elma bahçelerinin toprakları genel olarak tınlı ve kumlu-tınlı bünyelidir. Toprakların tuzluluk sorunu olmayıp, reaksiyonları nötr ve hafif alkali karakterdedir. Toprakların kireç içerikleri orta ve yüksek düzeyde olup organik madde bakımından yetersizdirler. Toprakların değişebilir Ca, Mg ve K içerikleri yeterli, P içerikleri ise yetersiz bulunmuştur. Ayrıca toprakların N içerikleri de yeterli düzeyde saptanmıştır. Toprakların mikro elementlerinden bitkiye faydalı Fe içerikleri yetersiz, Zn ve Mn içerikleri yeterli düzeyde, Cu içerikleri yeterli olmasına rağmen bazı topraklarda yüksek düzeylerde saptanmıştır.VI Yaprak örneklerinin makro bitki besin maddelerinden N, P, Ca.. içerikleri yetersiz, K ve Na içeriklerinin yeterli, Mg içeriklerinin ise yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca yaprakların mikro bitki besin maddelerinden Zn haricinde herhangi bir yetersizlik saptanmamıştır. Meyve örneklerinin makro besin madde kapsamlarına bakıldığında; N, K yeterli, Ca meyve etinde yeterli, ancak meyve kabuğunda yüksek bulunmuştur. Ayrıca Na ve Mg içerikleri de yüksek tespit edilmiştir. P'un meyve etinde yeterli, meyve kabuğunda daha düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Mikro elementlerden meyvede Fe ve Cu içerikleri yüksek, Zn içerikleri düşük, Mn içerikleri meyve etinde düşük, meyve kabuğunda ise yüksek durumdadır. Öte yandan, meyve örneklerinde, organik asitlerden malik, malonik ve sitrik asit tespit edilmiş ve bunlardan malik asitin dominant organik asit olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulguların istatistiki değerlendirilmesi sonucunda toprak pH'sı ile toprakların P, K ve Mg içerikleri arasında önemli düzeyde negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca toprakların % organik maddesi ile topraktaki Zn ve Cu arasında pozitif ilişkiler saptanmıştır. Toprakların P kapsamları ile yaprakların Zn kapsamları arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Yine toprakların P kapsamları ile meyve etindeki Mg kapsamları arasında pozitif, Ca ile arasında negatif ilişkiler belirlenmiştir. Organik asitlerden malik asit ile toprakların organik maddesi, Cu içerikleri ve yaprakların Ca içerikleri arasındaki pozitif, yaprakların N, P içerikleri arasındaki negatif ilişki önemli bulunmuştur. Sonuç olarak, elma bahçelerinin toprakları, organik madde düzeyleri bakımından zayıf saptanmış olmasından dolayı organik gübrelemeye önem verilmelidir. Ayrıca yapraktan Ca ve mikro element gübreleri temel gübreye ilave olarak verilebilir. ElmaVII bahçelerin Mg ve Cu toksitesi yönünden incelenmesi karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda yardımcı olabilir. Anahtar sözcükler : Elma, makro ve mikro elementler, organik asitler.
Özet (Çeviri)
In this study, the nutrition status of Golden Delicious and Starking Delicious apple varieties in Çivril-Denizli was examined by soil, leaf and fruit analyses. The soil samples, taken from 0-30 cm and 30-60 cm deep layers in 17 different orchards and leaf, fruit samples taken from same orchards were studied. Physical and chemical characteristics of soil, nutritional substance quantities of leaf and fruit samples were determined according to the analyses and examination of their relationships. In addition to these, organic acids of fruit examples were determined and the relationships between organic acids and soil, leaf, soil and fruit characteristics were searched. According to the results, the soil of apple orchards was generally loam and sandy-loam textured. The soils didn't have salinity problem and pH is neutral or light alkaline. Lime contents of the soils were generally medium and high. The soils were insufficient in terms of organic matter. It was found that, exchangeable Ca, Mg, ve K contents of soils were sufficient and P contents were insufficient. Furthermore, N contents were sufficient. Fe contents of soils were found at low level, Zn and Mn contents were found at sufficient level and Cu contents were also found sufficient but at high levels in some parts of soil examples. In the leaf samples, N, P, Ca contents as macro nutrition elements were at insufficient level, K and Na contents were foundsufficient, Mg contents were found at high level. Furthermore, there were no deficiency concerning micro elements except Zn. When macro nutrition elements of fruit samples were examined, it was found that N, K, and Ca were sufficient and Na was insufficient. Nevertheless, Mg was determined as high. P was found sufficient at fleshy part of the fruit and low at peel. Taking into account micro nutrition elements in fruit; Fe and Cu were found at high levels while Zn was found low. Besides, Mn contents were low in the flesh of the fruit and high in the peel. On the other hand, malic, malonic and citric organic acids were identified but malic acids was found to be a dominant organic acid. According to the statistical analyses of the findings, some important relationships were shown. Negative relations were found between soil pH and P, K and Mg contents of the soil. In addition, positive relations occurred between percentages of organic matter and Zn and Cu contents of soil. Also a negative relationship between P contents of soil and Zn content of the leaf was found. Another finding is the existence of positive relations between P content of soil and Mg contents of flesh of fruit. Also there is negative relationship between P content of soil and Ca content of flesh of fruit. If we consider organic acids, there are positive relations between malic acid and organic matter of soil, Cu contents of soil, Ca contents of leaf. While there is a negative relation between malat and N, P contents of leaf. In conclusion, due to the fact that the organic matter levels of apple orchards have been determined to be weak, there has to be a special emphasis on the organic fertilization of these soils. In addition, Ca and micro elements fertilizers can be applied through foliar fertilazition to the basic fertilization. It will be helpful toVII bahçelerin Mg ve Cu toksitesi yönünden incelenmesi karşılaşılan problemlerin çözümü konusunda yardımcı olabilir.Anahtar sözcükler : Elma, makro ve mikro elementler, organik asitler.