Asal yakın halkalar
Prime near- rings
- Tez No: 114095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ARGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET ASAL YAKIN HALKALAR GÜNEY, Elvan Yüksek Lisans Tezi Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nurcan ARGAÇ Şubat 2001 Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış olup ikinci bölümde tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak için bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde yakın halkalarda ele alınmış farklı asal (yan-asal) ideal çeşitleri tanıtılıp bu asalıklara örnekler sunulmuştur. Daha sonra m-sistemler yardımıyla bu farklı asal ideallere karşılık genel asal radikallerin bir karakterizasyonu verilmiştir. Dördüncü bölümde, ilk olarak bir 3 -asal (yan-asal) veya o-asal (yan-asal) idealin tam olarak asal (yan-asal) olması için bazı yeterli koşullar ele alınmıştır. Ayrıca o-asal (yan-asal) idealin 3-asal (yan-asal) olması için bazı yeterli koşullar verilmiştir. Daha sonra indirgenemez ideal tanıtılıp bu ideallin asal ideallerle olan ilişkileri İncelenmiştir. Beşinci ve son bölümde halkalardaki asallığın bir genellemesi olan equiprimelik ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT PRİME NEAR-RİNGS GÜNEY, Elvan Yüksek Lisans Tezi Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nurcan ARGAÇ Şubat 2001 This thesis consists essentially of five chapters. In the first section, the ıbject of thesis is introduced, in the second section, in order to make easy the fading some basic definations and theorems are given. In the third chapter, firstly the different kind of primeness (semi- rimeness) of near-rings are defined and some examples of the primeness are iven. Secondly we give a characterization of prime radicals corresponding to ifferent prime ideals by means of m-systems. In the fourth chapter first we consider some sufficient conditions that 3- rime (semi-prime) or o-prime (semi-prime) should be completely prime (semi- rime). Furthermore some sufficient conditions are given, namely: o-prime semi-prime) must be 3-prime (semi-prime). Then irreducible ideal is defined and onnection between this and prime ideals is examined. Fifth and the last chapters deal with the equiprimeness which is a ;eneralization of primeness of rings.