İndirgenmiş regüler yakın halkalar
Reduced and regular near rings
- Tez No: 114118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ARGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET İNDİRGENMİŞ REGÜLER YAKIN HALKALAR GÜLER, Süleyman Yüksek Lisans Tezi Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurcan ARGAÇ Eylül 2001 Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış olup ikinci bölümde tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak için bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde sıfır simetrik indirgenmiş yakın halkalar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, sıfır simetrik regüler yakın halkalar, indirgenmiş ve regüler yakın halkalar ve daha sonra birimli indirgenmiş regüler yakın halkalar incelenmiştir. Son olarak indirgenmiş regüler yakın halkalar quasi- idealler ve S-yakın halkalar ile karakterize edilmiştir. Beşinci bölümde sağ(sol) regüler, kuvvetli sağ(sol) regüler yakın halkalar tanıtılıp aralarındaki ilişkiler ve denklikler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT REDUCED AND REGULAR NEAR RINGS GÜLER, Süleyman Yüksek Lisans Tezi Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nurcan ARGAÇ Eylül 2001 This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, the subject of thesis is introduced; in the second chapter, in order to make easy the reading some basic definitions and theorems are given. In the third chapter, zero-symmetric reduced near rings are examined. In the fourth chapter, first zero-symmetric regular near rings, reduced and regular near rings with unity are studied. Then reduced and regular near rings are characterized by means of quasi-ideals and S-near rings. In the fifth chapter, right(left) regular, strongly right(left) regular near rings are defined and relationships and equiavalances between them are proved.