Atatürk Baraj Gölü (Fırat)'nde yaşayan capoeta trutta (heckel, 1843)'nın bazı biyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 55216
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ATATÜRK BARAJ GOLÜ (FIRAT)'NDE YAŞAYAN Capoeta trutta (Heckel,1843)'nın BAZI BİYOLOJİK, ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Suat YAPALAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1996 ÖZET Bu çalışmada, Fırat nehri üzerine kurulan Atatürk Baraj Gölü'nde yaşayan Capoeta trutta (Heckel,1843)'nın, Ocak 1995 ve Şubat 1996 periyodu içerisinde büyüme oranları, üreme yaşı, üreme peryodu ve yumurta verimi araştırılmıştır. Bu çalışmada, incelenen 312 örneğin %52.57'sini dişiler, % 47.43 'ünü erkekler oluşturmuştur. Erkeklerin I-V, dişilerin I- VI yaşları arasında dağılım gösterdiği tesbit edilmiştir. Gonosomatik indeks belirlenmiş ve bu türün üreme peryodunun Mayıs-. Haziran aylan arasında olduğu görülmüştür. Cinsi olgunluğa erişme yaşının, erkeklerde II., dişilerde III. olduğu tesbit edilmiştir. Olgunlaşmış yumurtaların sayısının 3622- 24552, çapının 1.44-2.05 mm. arasında değiştiği görülmüştür. Bilim Kodu :40 1.04.03 Anahtar Kelimeler : Atatürk Baraj Gölü, Capoeta trutta, büyüme, kondüsyon faktörü, yaş tayini, eşey oranı, gonosomatik indeks. Sayfa Adedi :37 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON SOME BIOLOGICAL FEATURES OF Capoeta trutta (Heckel, 1843)'IN LIVING ATATÜRK DAM LAKE (M.Sc. Thesis) Suat YAPALAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1996 ABSTRACT In this study, the biologic features of the Capoeta trutta (Heckel, 1843) living in the Atatürk dam lake which was built over the Euphrates river were researched. In the research between January 1995 and February 1996, the basic biologic features like growth ratio, procreation age, procreation period and the egg productivity of this fish has been determined. From 312 examples that were examined to realize this purpose % 52,57 were females and % 47,43 males. The age composition was found between I and V for males, and between I and VI for females. Using the gonosomatic index, the procreation period was determined during the period of May- June. The sexual maturity age was found as II, for males and as III. for females. The riped eggs number changes 3632-24552, the diameter changes from 1,44 to 2,05 mm. Science Code :401. 04.03 Key Words : Atatürk Dam Lake, Capoeta trutta, Growth rates, Condition factor, gonosomatic index, Page Number :37 Adviser :Prof.Dr.Kemal SOLAK