Büyük Menderes havzası pamuk alanlarında zararlı ile doğal düşmanların farklı mücadele programlarında popülasyon gelişimleri, bunları ürün kalite ve kantitesine etkileri üzerinde araştırmalar
A Research on on population dynamics of cotton pests, relationship with natural enemies and their effects on cotton quality and fibers in different management programs in the Great Menderes valley
- Tez No: 114210
- Danışmanlar: PROF.DR. CEZMİ ÖNCÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
öz Bu çalışma, zararlının ve doğal düşmanların farklı mücadele programlan içerisindeki yoğunlukları ve aralarındaki ilişkilerin saptanması, zararlıların ürün kalite ve kantitesi üzerindeki etkileri, mücadele masraflarını en aza indirgeyebilmek amacıyla alternatif mücadele yöntemini ortaya koymak için 1998-2000 yıllarında yapılmıştır. Büyük Menderes Havzası 'nda zararlıların yoğunlukları irdelendiğinde bölgede E. decipietıs+A. decedens, B. tabaci, T. tabaci, A. gossypii ve T. ıırticae+T. citmabarimıs potansiyel zararlılar olarak görülmüştür. Ancak bunun yanında bölgede nadir olarak N. viridula, O. hyalipennis, Spodoptera spp., Heliothis spp. ve Frankliniella occidenîalis ve F. intonsa türlerine rastlanmıştır. Genel olarak zararlıların büyük bir çoğunluğu Ekonomik Zarar Eşiği (EZE)'nin altında bulunurken, A. gossypii 2000 yılında Sarayköy ve Aydın-Merkez'de eşiği aştığından dolayı ilaçlama gereği ortaya çıkmıştır. T. urticae+T.cinnabarinus, Aydın-Merkez'de sadece 1999 yılında yoğunluk oluştururken, Söke'de 2000 yılında çok kısa bir dönem içerisinde görülmüştür. Sarayköy'de ise 1998 yılında ilaçlanma gereği ortaya çıkarken, Nazilli'de ise 2000 yılında EZE değerini aşmıştır. Diğer tüm zararlılar bölgede eşik altında bulunduğundan ekonomik anlamda zarara yol açacak seviyede olmamıştır. Ayrıca, feromon tuzakları kurularak yoğunlukları tespit edilen P. gossypiella, tüm bölgede potansiyel olarak bulunmasına karşılık, ekonomik anlamda zararlı olarak bulunmamıştır. Zararlıların doğal düşman olmadan yoğunluklarını saptamak amacıyla yapılan çalışmada, T. tabaci 'nin yoğunluğu kafes ortamında EZE değerinin 2-3 kat (4-6) kat/fide) üzerinde Dİmuştur. A. gossypii ise özellikle 1999 ve 2000 yılında 700-800 adet/yaprak ile oldukça önemli )ir yoğunluk oluşturmuştur. Diğer bir ifade ile EZE değerini 30-32 kat aşmıştır. B. tabaci, E. iecipiens+A. decedens ve T. urticae+T. cinnabarinus kafes ortamında EZE değerine ulaşmasa da üftçi koşullarına göre daha yoğun bulunmuştur. Farklı uygulama alanlarında doğal düşmanlar, ilaçsız ve kontrollü mücadele alanlarında /oğun olarak bulunurken, özellikle kimyasal mücadelenin yapıldığı çiftçi koşullarında daha az >lmuştur. Sonuçta, doğal düşmanlar zararlılar üzerinde bir baskı unsuru oluşturarak zararlı ile lenge halinde bulunmuştur.-II- Farklı uygulama alanlanndan elde edilen pamuk kalite ve kantitesi irdelendiğinde, verimin yıllara göre değişiklik göstermesine karşılık, yıl içerisindeki uygulamalar arasında önemli istatiksel farklar gözlenmemiştir. Zararlıların lif kalitesini etkilemediği görülmüştür. Sonuçta, lif kalitesi üzerinde kültürel işlemlerin bir takım etkilerinin olabileceği düşünülse de bunun daha çok çeşitten kaynaklandığı kamsına varılmıştır. Kafes ortamındaki zararlıların özellikle de T. tabaci ve A. gossypii populasyonunun artması sonucunda bitki boyunda, çiçeklenme periyodu, kapalı ve açık koza miktarı üzerinde önemli etkiye sahip olurken, E. decipiens+A. decedens, B. tabaci ve T. ıtrticae+T. cinnabarinus önemli bir zarara neden olmamıştır. Bu durumun, zararlının yoğunluğunun fazla olmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Farklı uygulama alanlarındaki mücadele ve verim arasındaki ilişki irdelendiğinde, farklı verim değerleri elde edilmesine karşılık, bunun zararlılar tarafından değil, kültürel uygulamalardan kaynaklandığı düşünülmüştür. Ayrıca, ilaçlamaların net kar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Eğer kültürel işlemler doğru bir şekilde uygulandığı taktirde net gelirin ilaçlamanın yapılmasına gerek olmadığı düşünüldüğünde daha da artacağı düşünülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Pamuk zararlıları, doğal düşmanlar, lif kalite ve kantitesi, mücadele masrafları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For the purpose of this research has been to find out population dynamics of cotton pests, :lationship with natural enemies and their effects on cotton quality and fiber and also put out ifferent pest management programs to reduce control costs of pests. This research was done etween 1998 and 2000. At the end of this research, E. decipiens+A. decedens, B. tabaci, T. tabaci, A. gossypii nd T urticae+T. cirmabarinus were found as major insects in the Great Meander Valley. Also N. iridula, O. hyalipennis, Spodoptera spp., He Hot his spp., and Frcmkliniella spp., were found as linor. In general most of them were found under ElL(Economic Injury Level) as A. gossypii in 1000 in Aydın (Center) and Sarayköy was passed through EIL. The population of T. tabaci from sucking pests in the cage was counted two or three times nore than economic injury level. Mother pest is A. gossypii that its population reached to 700- 500 per leaf. In other words, it is 30-32 times higher than EIL. On the other hand, B. tabaci, E. iecipiens+A. decedens and T. urticae+T. cirmabarinus were not reached to EIL, but they were ligher than that of farmer condition. The number of natural enemies in unsprayed and controlled ipplication found higher level than that of farmer condition because of chemical application. Finally it can seen that natural enemies are components for controlling the cotton pests in the Great Meander Valley. Cotton quality and fiber obtained from different management applications were found in different levels for each year, but if it is compared with the plot in the same year, it is not significantly important. Cotton fiber was not affected from insect damage. It is found that the quality of cotton is depending on variety. T. tabaci and A. gossypii found in the cage damaged the height of plant, pre-blooming stage, number of boll as E. decipiens+A. decedens, B. tabaci and T. urticae+T. cirmabarinus did not affected the plant phenology. When examining the yield and management cost in different applications, it was found that the differences among yields were not from the pest damage but cultural practices when looking at population dynamics. Finally it can say that if the former is properly apply all cultural practices, it can get more yield. ı KEY WORDS: Cotton pests, natural enemies, cotton quality and fiber, management cost