Bazı antibiyotiklerin ksantin oksidaz (E.C.1.2.3.2) aktivitesi üzerine etkileri
Effects of some antibiotics xanthine oxidase (E.C.1.2.3.2) activity
  1. Tez No: 114232
  2. Yazar: LEVEND ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
II YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI BAZI ANTİBİYOTİKLERİN KSANTİN OKSİDAZ ( E.C. 1.2.3.2 ) AKTİVİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Levend ÖZGÜR Biyoloji Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Şubat 2001 Danışman : Doç. Dr. Muhsin KONUK Bu çalışmada antibiyotiklerin ksantin oksidaz üzerindeki etkileri araştırıldı. Kullanılan antibiyotiklerden sulfamerazin ve ampisilinin non-kompetitif; klaritromisin ve penisilinin ise un-kompetitif olarak ksantin oksidazı inhibe ettiği görüldü. Deneylerde 294 nm 'de ürik asitin oluşumuna göre enzim aktivitesi ölçüldü. İnhibisyon tipleri ise elde edilen değerlere göre Lineveawer-Burk'un ikili ters grafiği çizilerek elde edildi. Elde edilen sonuçlara göre, antibiyotiklerin yeni bir etki tarzı ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EFFECTS OF SOME ANTIBIOTICS ON XANTHINE OXIDASE (E.C.I. 2.3.2) ACTIVITY Levend ÖZGÜR Biology Programme Afyon Kocatepe University Institute of Natural Sciences February 2001 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Muhsin KONUK In this study, the inhibitory effects of some antibiotics on xanthine oxidase were investigated. Sulphamerasine and Penicilline were found to have non-competetive inhibitory effect on the enzyme, and, Chlaritromycine and Ampicilline were found to have un- competetive inhibitory effect on the enzyme assayed. The assay of the enzyme studied was based on the appearence of uric acid at 294 nm from xanthine. Inhibition types were analysed by devising of Lineveawer-Burk's double reciprocal plots. According to the results obtained, a new feature of antibiotics has been shown.