Seramik malzemelerin bazı fiziksel özellikleri
Some physical properties ceramic materials
  1. Tez No: 114404
  2. Yazar: CEM ACARSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUNÇ ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Refrakter tuğlalar, yüksek ısıl işlemlerini uygulandığı ortamlarda oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan yapı malzemeleridir. Refrakterlerin kalitesini etkiyen pek çok parametre vardır. Bunlardan bazıları, kullanılan cevherlerin tane boyutu, kimyasal ve mineralojik yapısı, oluşmuş refrakterin gözenekliliği vb. özelliklerdir. Bu çalışmada farklı kimyasal karışımlarda şamot izolasyon tuğlaları oluşturuldu. Bu tuğlalar üzerinde gözeneklilik ve buna bağlı özellikler incelendi. Ayrıca hazırlanmış olan tuğlaların ısıl iletkenlik katsayıları tespit edildi. Alınan sonuçlarda tane boyutu 300 mikron olan tuğlaların gözeneklilik açısından olumlu sonuç verdikleri görülmüştür. Yine tane boyutu küçültülmemiş tuğlaların izolasyon amaçlı kullanımlarının avantaj sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Refracter Bricks, are materials which have a wide applicability in high temperature applications. Quality of refractories differs according to number of parameters like: grain size, chemical and mineralogical structure of the raw material and porosity of the product. In this study, using different chemical mixtures, chamot isolation bricks are produced. Porosity and porosity dependent characters of produced bricks are examined, additionally; heat conductivity of coefficients of the bricks are determined. As result of the study, it was found determined that positive effects are obtained on porosity with the material which has 300 micron grain size. Also, bricks with unredacted grain size provide advantages when used for isolation purposes.