Eskişehir ili park ve bahçe süs bitkileri
The Park and garden ornamental plants of Eskişehir
  1. Tez No: 114405
  2. Yazar: ÖZLEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
IV ÖZET“Eskişehir İli Park ve Bahçe Süs Bitkileri”nin incelendiği bu çalışmada, araştırma bölgesinde 57 familyaya ait 261 cinse dahil toplam 498 taksonun bulunduğu Flora of Turkey and the East Aegean Islands isimli eserde saptanmıştır. Bu taksonların 79'u araştırma bölgesi olan B3:Eskişehir için endemiktir. Araştırma bölgesinde 34 familyaya ait, 63 cinse dahil 82 taksonun Park ve Bahçe Süs Bitkisi olarak yetiştirildikleri görülmüştür. Bu bitkilerden Abies nordmanniana (Stev.) Spach. ssp. bornmülleriana (Mattf.) Coode et Cullen, (Uludağ Göknarı) ile Pinus nigra subsp. pallasiana var. pyramidata (Acatay) Yaltırık, (Erhami Karaçam) türleri ise yurdumuzun endemik bitkilerindendir. Araştırma bölgesinde 19'u Gymnospermlere (kozalaklı bitkiler), 14'ü ise Angiospermlere (kapalı tohumlu bitkiler) ait olmak üzere 33 herdem yeşil taksonun yetiştiği saptanmıştır. Araştırma bölgesinde yetiştiği saptanan 82 taksonun 3'ü Amygdalus communis L., (Badem), Elaeagnus angustifolia L., (Kuş tğdesi) ve Coryllus avellana L., bölgemiz için yerli bitkilerdir. Geri kalan 79 takson ise yabancı bitki niteliğindedir. Bu bitkilerin de 30' u Türkiye florasında olmasına karşın, araştırma bölgemiz olan“B3:Eskişehir”de kayıtlı değillerdir. Ayrıca araştırma bölgesinde saptanan 49 takson ise Türkiye florasında olmayan yabancı kaynaklı, araştırma bölgesinde yetiştirilen eksotik bitkilerdir. Bu çalışmada yapraklarını döken Park ve Bahçe Süs Bitkilerinin yapraklarının döküldüğü, yapraksız olduğu dönemlerde de bitkilerin gerek dallan, gerekse meyva vd. yapılarının fenolojilerinin de estetik değeri ve özellikleri ortaya konulmuştur. Cornus diba ev. sibirica (Kızılcık) kış aylarında kırmızı renkli sürgünleriyle park ve bahçelere renk ve hareket katmaktadır. Sophora japonica ev. pendula (Japon Soforası) ve Morus alba ev. pendula (Akdut) bitkileri aşağıya doğru sarkık dalları ile estetik bitkilerdir. Bitkilerin çıplak gövdeleri üzerinde beyaz inci daneleri şeklinde meyvalara sahip olan Symphoricarpos albus (Beyaz İnci) ve kış aylarındaki kırmızı estetik küçük meyvaları ile Berberis thunbergii ev. atropurpurea (Japon Kadın Tuzluğu) park ve bahçelere doğallık vermekte, renk ve hareket katmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 498 taxas including 261 species that belong to 57 different families have been identified during this study in which“The Park and Garden Ornamental Plants of Eskişehir”have been scrutinized. 79 of these taxas are endemic in B3: Eskişehir the area of investigation. It has been observed that 82 taxas including 63 species that belong to 34 families are grown as ornamental plants in the gardens and parks. Some of the species of these plants such as Abies nordmanniana (Stev.) Spach. ssp. bornmülleriana (Mattf.) Coode et Cullen, (Uludağ Göknarı) and Pinus nigra ssp. pallasiana var. pyramidata (Acatay) Yaltink (Erhami Karaçam) are endemic in our country. During the examination it has been determined that 33 constantly green taxas 19 and 14 of which relate to Gymnosperms (coniferous plants), and Angiosperms (plants whit closed seeds) respectively are grown in the area of the research. Identified to grow in the area where this study was conducted, 3 of 82 taxas namely Amygdalus communis L., (Almond), Elaeagnus angustifolia Z.,(Bird Elaeagnus) and Cory Hits avellana L. (Hazelnut) are the native plants of our region. The rest, consisting of 79 taxas, are of foreign genre. Although being involved in the Turkish flora, 30 of these plants are not registered in our region of research B3:Eskişehir. Furthermore 49 taxas, spotted in the study area, are of foreign origin and do not belong to the Turkish flora, but grown as exotic plants widespread the investigation district. In this study, the esthetic value and the features of the phenomena of structures, like the branches and the fruits, of The Park and Garden Ornamental Plants that shed their leaves was also put forward regarding the periods that the plants are shedding and have shed their leaves. Cornus alba cv. sibirica (Cornelian cherry) donates the beauty of its red colored deportations to the parks and gardens during winter. Sophora japonica cv. pendula (Japanese Sophora) and Morus alba cv. pendula (White mulberry) are esthetical plants whit their branches hanging down loosely. Whit the fruit in the shape of pearl grains on the naked bodies of the plants, the Symphoricarpos albus Blake., (White Pearl), and the Berberis thunbergii cv. atropurpurea (Japanese Woman Saltcellar) with its red and esthetical little fruit both contribute to the nature of the parks and gardens by their color and vigor.