Mermer blokların ayrılmasında kullanılan su yastığının dizaynı ve prototip imalatı
Design and prototype manufacture of hydro-bag used for marble blocks separation
  1. Tez No: 114407
  2. Yazar: TEZCAN BÜYÜKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışma, mermer ocaklarındaki mermer blokları ana kütleden ayırmak amacıyla kullanılan su yastığının dizaynı ve prototip imalatını kapsamaktadır. İlk bölümde su yastığını tanıtıcı genel bilgiler verildikten sonra, ikinci bölümde mevcut numune incelenerek alternatif imalat yöntemi geliştirilmiş ve buna göre prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Son bölümde ise prototip, deneye tabi tutularak sonuçlar irdelenmiştir. Bloğun ana kütleden ayrılması işleminde ilk olarak, deliciler vasıtasıyla istenilen blok ebatlarında ana kütleye alttan, üstten, yandan delikler açılır. Daha sonra üzerinde küçük elmas tanecikleri bulunan yüzükler ve yaylar ile donatılmış çelik tel bu deliklerden geçirilir ve bu tel bir kayış kasnak mekanizmasına benzer bir sistemle tahrik edilerek blok kesilir. Kesilen bloğun ana kütleden ayrılması için belirli bir itme kuvveti gereklidir. Önceden bu itme kuvvetini sağlamak için hidrolik silindirler kullanılmaktaydı. Fakat belirli bir hacim kaplayan bu silindirlerin ana kütle ile ayrılacak blok arasına konması için kullanılan bölgede o hacimde bir oyuntunun açılması gerekiyordu. Her defasında başvurulan bu yöntem imalat maliyetini olumsuz yönde etkilediğinden aynı operasyonu gerçekleştirecek ve maliyeti artırmayacak bir sistem dizaynına ihtiyaç duyulmuştur. İki saç plaka ve bir adet su giriş borusundan ibaret olan su yastıkları bu ihtiyacı karşılamak üzere dizayn edilmiştir. Kalınlığı sadece 2 mm olan su yastıkları telin açtığı yarığa kolayca yerleştirildikten sonra içine basınçlı su tatbik edilmektedir. Basınçlı su ile şişen su yastığı ana kütle ile blok arasında belirli bir itme kuvveti oluşturmakta ve bloğu ana kütleden ayırmaktadır. Su yastıkları bir kez kullanılır. Üretim maliyetinin düşük olması yanında mermer blok üzerinde herhangi bir tahribata neden olmadığı için, son derece karlı ve kullanışlı bir dizayndır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study covers the design and prototype production of Hydro-Bag used to break away marble blocks from the main mass in marble quarries. In the first step of the breaking process, the main mass is drilled on top, bottom and sides by means of drills in the desired dimension. Then a steel wire with small diamond pieces attached on it is conducted through the holes and marble block is cut by driving the steel wire with a system similar to a belt-pulley mechanism. In order to seperate the cut off marble block from the main mass a repulsive force is necessary. Formerly hydraulic cylinders were used to achieve this repulsive force. But in order to place these voluminous cylinders between the main mass and the block to be seperated, a cavity in the dimension of the cylinder had to be opened in this area. This method affected the production cost in a negative way. Therefore, another system for this seperation work was needed. This problem was solved by Hydro-Bags consisting of two steel plate and water inlet pipe. These Hydro-Bags with only 2 mm thickness can be easily placed into the wire split. Then pressurized water is applied. The Hydro-Bag inflated with pressurized water applies a special amount of repulsive force between the main marble block and the one to be seperated. The Hydro-Bags are designed for a single used, they can not be used for a second time. They are beneficial in respect of cost and used, because their production cost is low and they do not damage the marble block any way.