Azot içeren bazı heterosiklik maddelerin demirin asitli ortamda korozyonuna inhibitör etkilerinin kuantum kimyasal incelenmesi
Quantum mechanical studies the inhibition efficiencies of some nitrogen containing heterocylic compounds on corrosion of iron in acidic medium
  1. Tez No: 114408
  2. Yazar: EVRİM HÜR SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖZEN BEREKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada, demirin HC1 içeren asidik çözeltideki korozyonu için inhibitor özelliği gösteren imidazol, benzimidazol ve benzimidazol türevleri MOPAC programına yerleştirilmiş olan MINDO/3, MNDO, PM3 ve AMI yarıdeneysel yöntemler kullanılarak gaz ve sıvı fazlarında bileşiğin toplam yükü (Z), işgal edilmiş en yüksek moleküler orbital enerjisi (Ehomo), en düşük işgal edilmemiş moleküler orbital enerjisi (Elumo), bu enerjiler arasındaki fark ile deneysel olarak bulunan inhibasyon yüzdeleri (P) arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Ayrıca inhibasyon yüzdesi, Ehomo ve Elumo enerjileri arasında regrasyon analizi yöntemiyle dört ayrı yarıdeneysel yöntem için eşitlikler çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work some computational studies on imidazole, benzimidazole and benzimidazole derivatives which behave as corrosion inhibitors for iron in hydrochloric acid were carried out in gas and liquid phases using semiemprical methods such as MINDO/3, MNDO, PM3 and AMI. Possible correlations between experimentally obtained inhibition efficiencies and calculated highest occupied molecular energy level (Ehomo), lowest unoccupied molecular energy level (Elumo), the differences between highest occupied molecular orbital energies and lowest unoccupied molecular orbital energies (Elumo- Ehomo) were searched. Correlation between inhibition efficiencies and total charges of molecules were also investigated. Regression analysis were performed on inhibition efficiencies vs the (Ehomo) and (Elumo) energies of the molecules.