Marmara depremi sonrasında Bolu ve Yalova illerindeki resmi binalarda meydana gelen hasarların değerlendirilmesi
Assessment of the earthquake damage to the official buildings in Bolu and Yalova after the Marmara earthquake
  1. Tez No: 114428
  2. Yazar: MÜŞERREF EPSİLELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı 1999 Marmara Depremiyle bir kez daha sürpriz olmayan acı sonuçlarına katlandığımız depremlerin yapılar üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin yapının özellikleriyle olan bağlantısını sayısal olarak ifade edebilmektir. Bu amaç çerçevesinde depremlerin meydana geliş nedenleri, deprem parametreleri, fay oluşumu, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Marmara Depremi işlenmiş; bu zemin üzerinde 1999 Marmara Depremi'nde Bolu ve Yalova civarında incelenmiş olan resmi yapılara ait raporlardan yararlanarak bu binaların isimleri, kat adetleri, yapım türleri, yapım yılları ve hasar durumlarını içeren bir çizelge oluşturulmuştur. Bu çizelge üzerindeki bilgiler gruplandırılarak bu gruplardaki bina sayıları elde edilmiş, hasar durumu ile bağıntısı irdelenmiştir. Çalışmanın kapsamı içerisinde ayrıca yapı taşıyıcı sistem elemanlarının dış etkiler altında davranışları, deprem dayanımı için sağlanması gereken koşullar, depremde oluşan hasarların temel nedenleri, kullanılan hasar tespit yöntemi ve hasar görmüş yapıların onarım ve güçlendirilmesi konulan da işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this thesis is to show the effects of the earthquake which we had been folded the painfull results which are not surprize, and the numeric relation between the structures and this effects. Arraund this aim the subjects; reasons of formations of eartquakes, formations of faults, North Anatolian Fault Line and Earthquake Of Marmara are explained. On this base we profit by the reports those are belongs to the buildings which are controlled after The Eathquake Of Marmara in 1999, in Bolu and Yalova. And we made a list that contains the names of buildings, how many floors they have, when the buildings were build and what kind of material they imply. Than we grouped this knowledge and count the buildings in these groups. We inspect the relation between damage and this numbers. The scope of this thesis also includes: behaviour of members of structures under external effects, conditions necessary for resisting earthquakes, the fundemental reasons of damages of earthquakes, methods of identifying damage and repairing and making the buildings more strong against eatrhquakes.