Akım modunda aktif elemanlar ile çok fonksiyonlu filtreler
Current mode multifunction filters with active elements
  1. Tez No: 114441
  2. Yazar: HASAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Elektronik filitreler, başlangıcından beri zaman ve teknolojiye bağlı olarak sürekli gelişme içerisindedir. Sözkonusu gelişmeler dahilinde, son zamanlarda akım taşıyıcı ve OTA ile tasarlanan fılitre yapılarında oldukça fazla artışlar olmuştur. Bunun başlıca sebepleri, akım taşıyıcının normal op-amplara göre band genişliğinin ve doğrusallığının daha iyi olması ve OTA kullanılan filitre yapılarının diğer filitre yapılarına göre devredeki pasif elemanlarının azlığıdır. Bundan dolayı bu tez çalışmasında akım taşıyıcı ve OTA ile tasarlanan filitre yapılarının tasarımları yapılmıştır. Bu çalışma içerisinde ilk bölümde başlangıç olarak filitrelerin tarihçesi ve geçirgenliklerine göre filitre çeşitleri anlatılmış ve sözkonusu filitrelerin tranfer fonksiyonlarına göre frekans tepkilerinin şekilleri verilmiştir. Sonraki bölümde ise Butterworth Fonksiyonu, Chebyshev Fonksiyonu, Ters-Chebyshev Fonksiyonu ve Eliptik fonksiyonlarını veren transfer fonksiyonlarından bahsedilmiş ve önemli noktalan vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde akım modunda az sayıda pasif elemanlarla ve akım taşıyıcı ile gerçekleştirilmiş çok fonksiyonlu filitre yapılan incelenmiştir. Bu filitre devrelerinin transfer fonksiyonlan çıkarılmış ve Orcad Pspice ortamında oluşturularak simulasyon sonuçlan ilgili kısımda açıklanmıştır. Ayrıca farklı tasarlanan bir filitre devresi gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölümde ise OTA kullanan çok fonksiyonlu filitre devreleri tasarlanmıştır. Bu devreler daha sonra Orcad Pspice ortamında geliştirilmiş ve simulasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For a long time, electronic filters have been developed continuously depending on the progress in high technology and sophisticated domestic appliances. Within fast filter development, and requirement the design of current conveyors and Operational Transconductance Amplifiers (OTA) has increased in many electronic applications. The current conveyors have many advantages over the Op-Amp circuits with respect to bandwidth and linearity. The OTA filters contain active elements with a limited number of capacitors. Therefore, the various filter designs with current conveyors and OTAs have been developed and simulated by means of Oread Pspice program in this study. In the first few chapters, the review of all different type of filters has been made and the fundamental properties of transfer functions and frequency responses are briefly discussed. The characteristics of Butterworth, Chebyshev, Inverse Chebyshev and Elliptic filter functions and their responses are explained with some examples. In the chapter four, the current mode multi-function filters have been implemented with the second generation Current Conveyors (CCII) and simulated with Oread Pspice program at high frequencies. In the fifth chapter, the multi-function OTA-C filters have been designed with a minimum number of capacitors. The transfer functions on these newly designed OTA-C filters have been derived and simulated again with Oread Pspice program using a different number of active elements (operational transconductance amplifiers).