Sunucu/ istemci yapısıyla veritabanlarına erişim ve örnek bir uygulama
Accessing databases in client/ server architecture and a sample application
- Tez No: 114442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Veritabanı erişimi için günümüzde bir çok yazılım araçları ve yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları ADO (ActiveX Data Objects), DAO (Data Access Objects), RDO (Remote Data Objects) 'dur. Bu araştırma“Hangi veri erişim aracı kullanılmalıdır ?”sorusuna bir yanıt verebilmek amacıyla yapılmıştır. ADO, DAO ve RDO 'nun temel veritabanı erişim senaryoları değerlendirilmiş ve birbirleriyle kıyaslamaları yapılmıştır. Bu amaçla Microsoft SQL Server 7.0 veritabanı yöneticisinin yönettiği örnek bir veritabanına ADO, DAO ve RDO ile erişim yapabilen bir test programı Microsoft Visual Basic 6.0 kullanılarak hazırlanmış ve bu üç yöntemin veri tabanlarına erişim süreleri, veritabanına sorgu yapıp sonuç kümesi oluşturma ve veriyi sonuç kümelerinden ayrıştırma performansları karşılaştırılmıştır. Ayrıca çok kullanıcı erişimlerini simüle eden ve ADO nesnesini kullanarak veri erişimi yapan bir test programı hazırlanarak veritabanlarına çok kullanıcı erişimi simülasy onları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the purpose of assessing databases there is a lot of software tools and methods. ADO (ActiveX Data Objects), DAO (Data Access Objects) and RDO (Remote Data Objects) are the ones which are used commonly. This study tries to find out an answer to the question“Which database access tool should be used ?”. The basic database access scenarios using ADO, DAO, and RDO have been evaluated and they have been compared to one another. For this purpose a test program accessing a sample database managed by Microsoft SQL Server 7.0 via ADO, DAO and RDO has been developed using Microsoft Visual Basic 6.0 and the access timings to database, timings of creating a recordset and timings of extracting data from this recordset using each database access method has been compared. In addition to above, another test program which simulates multi user access to databases via ADO has been developed and multi-user access to the sample database has been simulated.