Farklı çimentolu harçlarda olgunluk kavramı ve kalıp sökme sürelerinin belirlenmesi
Maturity concept and determination stripping deadline for different cement mortars
  1. Tez No: 114443
  2. Yazar: AYDIN AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Olgunluk derecesi; betonun sertleşme derecesini belirleyen bir faktör olarak, beton dayanımının tahmininde hasarsız denetleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. TS 500 ve Genel Teknik Şartname'de kalıp söküm süreleri gün olarak verilmektedir. Ancak kalıp söküm kriteri olarak sıcaklık ve zamanın birleştirilmiş etkilerini dikkate alan olgunluk kavramı kullanılmalıdır. Olgunluk derecesinin en önemli uygulaması kalıp alma süresinin belirlenmesidir. Kalıp sokumunun uygun olup olmadığının yeterliliği, bilimsel ve pratik olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Bilimsel göstergelerin en önemlisi hidratasyon derecesi, pratik göstergelerin en önemlisi ise dayanımın değişik yöntemlerle belirlenmesidir. Bu deneysel çalışmada kalıp söküm süresinin pratik göstergesi olan dayanım; çeşitli deneylerle belirlenmiş, dayanımla olgunluk arasındaki korelasyon katsayıları ASTM C-1074 standardına göre incelenmiştir. Burada öncelikle bir çalışma programı takip edilerek, her bir aşamada 18 adet numune olmak üzere üç aşamada toplam 54 adet harç numunesi üretilmiştir. Numuneler; iki farklı çimentodan 27 adedi PÇ 42.5, 27 adedi PKÇ/B 32.5R üretilmiş ve üç ayrı kür sıcaklığında 20, 40 ve 60 °C'de 2, 7 ve 28 gün bekletilmiştir. Üretimi yapılan toplam 54 adet harç numunesi üzerinde hasarsız deneylerden ultrases hızı ve rezonans frekansı ile hasarlı deneylerden çekme dayanımı ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarından elde edilen veriler düzenlenerek tablolaştırılmıştır. Bu tablolardaki veriler kullanılarak dayanım-olgunluk grafikleri çizilmiş, deney sonuçları ve grafikler karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Ultrases hızı ve ultrases hızına bağlı basınç dayanımı ile rezonans frekansı ve rezonans frekansına bağlı basınç dayanımı değerleri arasında korelasyon katsayıları yüksek bulunmuştur. Hasarsız deneylerden ultrases hızı ve rezonans frekansı deneylerine göre yapılan basınç dayanımı tahminleri birbirine yakın çıkmıştır. Ancak hasarlı deneylerden, basınç deneyi sonucunda elde edilen basınç dayanımları bu değerlerden fazla bulunmuştur. Bu sonuç, hasarsız deneyler sonucunda yapılacak olgunluk-basınç dayanımı tahminlerinin emniyetli tarafta kalacağını düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Maturity degree; is a factor that determinates the hardening degree of concrete and it's used as a control method to estimate the strength of concrete without causing a damage. The most important application of maturity degree is the determination the stripping deadline. The qualification of suitability for stripping deadline separates in to two parts as scientific and practical application. The most important scientific indicator is“hydratation degree”and the basic indicator of practical application is“strength”. The correlation coefficients between maturity and strength (determinated by experimental studies), are investigated as shown in ASTM C-1074 standard. In this study, 18 mortar specimens had been produced on each stage of 3 steps (total 54 mortar specimen) by following a working schedule first of all. The mortar specimens have been produced from two different kind of cement 27 units from PC 42.5, 27 units from PKÇ/B 32. 5R and waited in three different curing temperatures 20, 40, 60 °C for 2, 7 and 28 days. The experiments without non-destructive; ultrasound velocity and resonance frequency tests and the experiments which causes destructive; tensile and compression tests are applicated on these 54 specimens. Data's obtained from the results of experiments have been arranged and the tables are prepared. Strength-Maturity diagrams are designed by using these data's. Experimental results and diagrams had been appraised each other by comparing. The correlation coefficients between resonance frequency and compression strength which is depended on the resonance frequency with ultrasound velocity and compression strength depended on ultrasound velocity are highly found. The estimated compression strength values which are obtained from ultrasound velocity and resonance frequency (non-destructive) tests are found approximately each other. But the compression strength values which are obtained from compression (destructive) tests are more than these values. As a result the estimated maturity- compression strength values obtained from non-destructive tests are on the permissible side.