Sonlu fark metodu ve mükemmel uyumlu katmanlar (PML) metodu'nun saçılma problemlerine uygulanması
Application of finite difference method and perfectly matched layer method to scattering problems
  1. Tez No: 114495
  2. Yazar: GÜLŞAH SAKUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Serbest uzay simülasyon tekniği sınırlan olmayan elektromagnetik problemlerinin çözümünde kullanılan tekniklerden biridir. Yeni bir serbest uzay simülasyon tekniği olan Mükemmel Uyumlu Tabaka (PML) soğurucu katmanı, elektromanyetik dalganın saçılmaya uğramadan soğurulması prensibine dayanır. Diğer serbest uzay simülasyon metotlarına göre daha doğru sonuç verdiği ve daha az işlem gerektirdiği için bu metot tercih edilmiştir. Bu çalışmada serbest uzay-PML sınırından gelen yansımalar incelendi, diğer metotlar ile karşılaştırıldı. Ayrıca hesap ortamına bir dielektrik küre konularak, küreden saçılan alanlar incelendi. Anahtar kelimeler : Sayısal simülasyon, sonlu fark metodu, soğurucu ortamlar, dalga yansıması, mükemmel uyumlu tabaka.
Özet (Çeviri)
Free space simulation method is one of the methods used for solving the problems of the unbounded electromagnetic waves. A derivative of the free space simulation method; Perfectly Matched Layer, is based on the principle of absorbance of the electromagnetic wave through an absorbing layer before its scattered. We choose this method on our work due to the fact that it provides better accuracy and requires fewer computations when compared to the other free s^ace simulation methods. In this work, we computed the electromagnetic wave reflections at the boundary between the free space and the Perfectly Matched layer, and compared the results with the results of other free space simulation methods. On top of this, we studied the effects of the existence of dielectric sphere in our problem domain, and studied the fields scattered from the sphere.