Kavaklıdere-Bozdoğan bölgesindeki kaynak sularının kimyasal incelenmesi
- Tez No: 114527
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
TV ÖZET Bu çalışma, Kavaklıdere- Bozdoğan bölgesindeki kaynak ve yeraltı sularının bazı su kalitesi kriterleri bakımından değerlendirilmesi ile bu sulan kirleten unsurların gözlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 12 ayrı noktadan temmuz 2000 döneminde alınan su örneklerinde NH4+-N, Ca++, Fe"++, P04-3-P, İletkenlik, Mg++, NO3-N, NO2-N, pH, SO4-2, toplam sertuk analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ana kirleticilerin; zirai ve çiftlik gübreleri olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu bölgedeki memba sulan işletilerek bölge ekonomisine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to evaluate the water quality, to determine the main pollutants in Kavaklıdere- Bozdoğan region. For the porpuse, 12 water samples were taken from the area in July 2000. In these samples, analysis of NH/-N, Ca^, Fe^, PO^-P, Conductivity, Mg**, NO3 -N, NO2-N, pH, SO4 2, and total hardness were carried out According to these result, the main pollution were artifical and farm fertilizers. As a result, in this region there are spring water resources. These resources will help economical devoloment in that area.