Geçiş metallerinin tayininde yeni spektroskopik metodlar
- Tez No: 114529
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, N-2-pridil-5-nitroaminoglioksim tuzu (SRGH2.HCI) sentezlendi. Daha sonra bunun bazı geçiş metalleri ile yapmış olduğu kompleksler üzerinde çalışıldı. anti-Kloroglioksimin (GH2) alkollü çözeltisi üzerine 2-amino-5-nitropridin'in alkollü çözeltisi ilave edildiğinde, SRGH2HC1 ve metal kompleksleri (Ni2+, Co2+ ve Cu2+) elde edildi. Sonuç olarak; bir yeni ligand ve bunun üç tane kompleksi sentezlenmiş; FT-IR, H-NMR, elementel analizleri ve UV- Visible spektrofotometresi ile analizleri yapılarak yapılan aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, N-2-pyridile-5-nitroaminoglioxsime salt SRGFfe.HCl was synthesized and its complexes with transistion metals Ni2+, Co2+ ve Cu2+ were examined. SRGH2.HCI was synthesized the reaction between 2-amino-5-nitropyridm and a»tf-cloroglioxime in ethanol As a result, the metal complexes of SRGH2.HC1 with Ni2+, Co2* ve Cu2+ were isolated and caracterized by FT-IR, ^-NMR, elemental analyses and UV-Visible Spectrofotometer.