Dalaman-Seka deniz deşarj bölgesinde hidrokarbon tayini
- Tez No: 114531
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada Muğla Üniversitesi-Dalaman SEKA Kağıt Fabrikası işbirliği ile çalışılan“SEKA Dalaman Atıksu ve Deniz Deşarjı İzleme Projesi”adlı proje kapsamında kantitatif olarak hidrokarbon tayini yapılmıştır. Hidrokarbonları kantitatif olarak değişik analiz yöntemleri ile tespit etmek mümkündür. Biz bunlardan gravimetrik metot ve hidrokarbon analiz cihazı ile tayin yöntemlerinden faydalandık. Bunun için 4 değişik dönem ve Sangerme Koyundaki 6 farklı yerden alman numunelerin analiz sonuçlarına göre, verilerin normal seviyede olduğu ve Çevre Mevzuatına göre belirlenen limitlerin altında olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY In this thesis quantitative analysises of the hydrocarbons which were discharged from Dalaman -SEKA paper mill to Sangerme Bay were determined. This study involves the project with co-operation of Muğla University and Dalaman-SEKA paper mill. There are different methods for the analysing of hydrocarbons in wastewater. All the data were obtained by the gravimetric metot and hydrocarbon analyser. The samples were collected from six different places (Nı,N2,Dı.DiJDKl.DKa) and at four different periots.(MAY 99, SEPTEMBER 99, MAY 00.JULY 00) The results showed that the values are at normal level. According to Turkish Environmental standart values, they should be lower than 10 ppm. These results are acceptable compared with this standart values.