Yeni vic-dioksimlerin sentezi ve bunların geçiş metal komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of new dioximes and study of their complexes with some transition metals
  1. Tez No: 114532
  2. Yazar: MEHMET TAŞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
m ÖZET vic-Dioksim ve kompleksleri üzerine yapılan çalışmaların sonucunda N-N1-Bis(2- arninopyrazine)glioksim ve N-N1-Bis(4-Methyl-l,2-phenylendiamin)gIioksim sentezlen miş ve bunların bazı geçiş metalleri (Ni(II), Cu(II), Co(II)) ile yapmış oldukları kompleksler üzerinde çalışılmıştır. Sonuç olarak iki yeni ligand (MBGH2 ve İBGH2) ve 6 kompleks ([(MBGH)2 Nı3CI4], [(MBGH)2 Cu3Cl4], [(MBGH)2 C03CI4], [(İBGH)2Ni.HCl], [(İBG)Cu3Cl4.2H2O], [(İBG)Co3Cl4. 2H2O]) sentezlenmiştir. Yapılan IR, ıH NMR A.A. Spektrofotometresi ve elementel analiz teknikleri ile aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, N-N1-Bis(2-Aıninopyra2İne)glyoxnne (MBGH2) and N-N^Bis^- Methyl-l,2-phenylendiamin)glyoxime (İBGH2) were synthesised and their complexes with transistion metals (Ni(II), Cu(H), Co(II)), were examined. As a result, two ligand (MBGH2 and İBGH2) and six complexes ([(MBGH)2 M3CI4], [(MBGHh Q13CI4], [(MBGHh C03CI4], [(İBGH)2M.HC1], [(İBG)Cu3Cİ4.2H20], [(İBG)Co3Cİ4- 2H20]) were isolated and characterized by m, JH NMR, A.A. Spectrofotometer and elemantel analyses.