Gözenekli malzemelerde ısı iletim katsayısının değişimi ve kritik yarıçap
Change of thermal conductivity and critical radius in porous media
- Tez No: 114536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada literatürdeki çalışmalar araştırılarak gözenekli malzemede ısı transfer katsayısının ve kritik yarıçapın değişimi incelenmiştir. İnceleme için gözenekli malzeme ile yalıtılmış çapraz akışa maruz yatay silindir ele alınmış, ısı transferinin doğal konveksiyon yoluyla olduğu kabul edilmiştir. Klasik hesaplamalardakinin aksine sıcaklığın ve ısı transfer katsayısının hem radyal yönde hem de teğetsel yöndeki değişiminin her ikisi de hesaba katılmıştır. Ayrıca silindirin etrafını kuşatan havadaki doğal konveksiyon ve yalıtım katmanındaki kondüksiyon problemi aynı anda çözülmüştür. Sonuçlara enerji, kütle, momentum korunum kanunlarım temsil eden diferansiyel denklemlerin çözümüyle ulaşılmıştır. Sonuç kısmında farklı Rayleigh ve Nusselt sayılarındaki iki farklı korelasyondan elde edilen sonuçlar ile bir ve iki boyutlu sonuçlar kıyaslanmıştır. Sürekli olarak kullanılan standart kritik yarıçap kriterinin (ho r* / kyh = 1) önemli hatalara neden olduğu ve gerçek kritik yarıçap değerinin büyük değerler verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, variations of thermal conductivity and critical radius in porous media was analysed by studying the literature. In the study horizontal cylinder in crossflow which is insulated with porous media was analysed by assuming that heat is transferred by natural convection. In contrast to traditional calculations, both radial and circumferential variations of temperature and thermal conductivity have been taken into account. The problem due to conduction in the insulation layer and natural convection in the ambient air was solved. The results have been obtained by solving the differential equations which represent the conservation laws for energy, mass and momentum. In conclusion, the results that are corresponding to two different correlations at different Rayleigh and Nusselt numbers are compared with the results of one- dimensional and two-dimensional models. It is seen that the standard critical radius criterion (ho r* / kyit = 1) causes significant errors and it gives results that are higher than the real critical radius value.