Seramik plaket pah kırma aparatı tasarımı ve bilinen plaketlerin kesme özelliklerinin araştırılması
Design of a ceramic cutting insert chamfer fracture apparatus and investigation of insert cutting properties
  1. Tez No: 114540
  2. Yazar: MUSTAFA ULUTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasının amacı, SiC whiskerla güçlendirilmiş seramik kompozit malzemeden yapılmış kesici uçların bilenmesi ve yeniden kullanılmasıdır. Daha önceden yapılmış bir aparat kullanılarak, uçların aşınmış bölgeleri yok edilmiştir. Kesici uçlarda dayanımı arttıracak bir pah mevcuttur. Üstten bilenmiş uçlara bu pahın açılması gerekmektedir. Bu işlem için yeni bir aparat dizayn edilmiştir. Kullanılan aparat, aynı anda dört adet kesici uca istenilen pahı açmaktadır. Elde edilen bilenmiş uçlara, talaş kaldırma deneyleri yapılmış ve takım ömürleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this thesis is to regrind and reuse the advanced SiC whisker reinforced ceramic cutting tools. In another study, the worn areas of the cutting tools are removed by a specially designed apparatus. Chamfer on the cutting edge is to strength the cutting tools. We are obliged to make this chamfer to the cutting tools which are reground from the rake face. In our study, a new apparatus is designed for this reason. By using this apparatus, the necessary chamfer on the cutting edge of four cutting tools is performed at the same time. Machining tests are performed with the ground cutting tools and new cutting tool life is confirmed. Key WordsrWhisker, Grinding, Cutting Tools.