Biri yalıtılmış diğeri ise üniform ısı akısı altında bulunan iki dikey paralel levha arasındaki mesafenin levhalar arasında gerçekleşen doğal konveksiyon üzerine olan etkisinin deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 114558
  2. Yazar: İMRAN YOLARTIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
BİRİ YALITILMIŞ DIGERI İSE ÜNİFORM ISI AKISI ALTINDA BULUNAN İKİ DİKEY PARALEL LEVHA ARASINDAKİ MESAFENİN LEVHALAR ARASINDA GERÇEKLEŞEN DOĞAL KONVEKSİYON ÜZERİNE OLAN ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) İmran YOLARTIRAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmanın amacı; biri yalıtılmış diğeri ise uniform ısı akısı altında bulunan iki dikey paralel levha arasındaki mesafenin, levhalar arasında doğal konveksiyonla gerçekleşen ısı transferi üzerine olan etkisinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Deneyler, doğal konveksiyon test merkezi adını verdiğimiz bir kabin içerisinde yapılmıştır. Burada; cam levha ve ısıtıcıdan meydana gelen sistem, ısı kayıplarını en aza indirmek için, taban ve yanal yüzeylerden yalıtılmıştır. Aynı şekilde polyamid levhanın seçildiği perdeleme levha sistemi de, ideal şartlara en yakın şekilde taban ve yanal yüzeylerden yalıtılmıştır. Deneysel yapılan çalışma, iki grupta gerçekleştirilmiştir. Birinci grup deneysel çalışma, perdeleme levha sistemi kullanılmadan yapılmıştır. Buradaki amaç, literatür kıyaslaması yapılarak kurulan deney düzeneğinin güvenilirliği test edilmiştir. İkinci grup deneysel çalışma ise, perdeleme levha sistemi kullanılarak yapılmıştır. Deneylerde, sisteme verilen güç ve levhalar arasındaki mesafe değiştirilmiştir. Deneysel yapılan çalışmadan elde edilenveriler, ortalama Nusselt ve değiştirilmiş Grashof sayılan cinsinden ifade edilmiştir. Bu çalışmanın pratik uygulaması, ısının sistemden uzaklaştırılması veya ısının sistemde tutulabilmesidir. Bu amaçla; biri yalıtılmış diğeri ise uniform ısı akısı altında bulunan iki dikey paralel levha arasında doğal konveksiyonla gerçekleşen ısı transferi için, optimum perdeleme mesafesinin; ısının sistem dışına aktarılabilmesi için 15,24 mm, ısının sistem içinde tutulabilmesi için ise 3 mm olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Uniform ısı akısı, doğal konveksiyon, dikey levha, perdeleme Sayfa Adedi : 141 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nevzat ONUR
Özet (Çeviri)
Ill AN EXPERIMENTAL STUDY ON THE EFFECT OF PLATE SPACING ON NATURAL CONVECTION BETWEEN TWO VERTICAL PARALLEL PLATES: ONE PLATE IS SUBJECTED TO UNIFORM HEAT FLUX WHILE THE OPPOSING PLATE IS INSULATED (M. Sc. Thesis) İmran YOLARTIRAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT The purpose of this research is to study experimentally the effect of plate spacing on natural convection between two vertical parallel plates one plate is subjected to uniform heat flux while the opposmg plate is insulated. The experiments were carried out in a cabinet called natural convection test center. One of the plate consisted of a glass plate and a heater which was insulated to minimize the heat losses from the back face and the sides subjected to uniform heat flux. The opposite plate made of polyamide material was also insulated. Experiments performed were divided into two groups: first group of experiments were carried out without an opposing wall in order to see the reliability of the experimental setup by comparing the present experimental results against the experimental data available in the literature. Second group of experimental data were obtained by placing an opposing wall across the heat transfer surface. During the experiments, the distance between the plates and energy supplied to the heater were altered. The experimental data wereIV presented as a function of modified Grashof number, mean Nusselt number and dimensionless distance. With this purpose, to the results obtained from experimental study on the effect of plate spacing on natural convection between two vertical parallel plates one plate is subjected to uniform heat flux while the opposing plate is insulated, plate spacing has been determined. It was determined experimentally that optimum spacing is 15,24 mm to removal of heat from the system and 3 mm is to be ensure heat inside the system. Science Code : 625.04.02 Key Words : Uniform heat flux, natural convection, vertical plate, opposite wall Page Number : 141 Adviser : Prof. Dr. Nevzat ONUR