Çevre yönetim sistemi ve ISO 14001 standartları doğrultusunda bir çay işletmesindeki çevre boyut ve etkilerinin, amaç ve hedeflerinin program veya programlarının belirlenmesi
- Tez No: 114564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIRALİ MÜRTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ VE ISO 14001 STANDARDLARI DOĞRULTUSUNDA BİR ÇAY İŞLETMESİNDEKİ ÇEVRE BOYUT VE ETKİLERİNİN, AMAÇ VE HEDEFLERİNİN, PROGRAM VEYA PROGRAMLARININ BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ramazan USTA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada, işletmelerin her geçen gün biraz daha üzerinde durdukları en gelişmiş çevre yönetim standardı olan ISO 14001 incelenerek, söz konusu çevre yönetim sisteminin uygulama esaslarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Önce, Çevre Yönetim Standartlarının gelişimi ve ISO 14000 standartlarının detaylı bir tanıtımı yapılmış, ardından da ISO 14001 standardının gerekleri anlatılmıştır. Bu gereklerden özellikle çevre boyut ve etkileri, amaç ve hedefleri, program veya programları üzerinde durulmuştur. Ve daha sonra da, ISO 14001 standardının Çevre El Kitabı, çevre politikası, bazı prosedür ve listeleri uygulama alanı seçilen Güce Filiz Çay Fabrikası A.Ş. (GFÇF A.Ş.) için oluşturulmuş ve GFÇF A.Ş' de uygulanmıştır. Son olarak da, çalışmaların sonucu teorik olarak verilmiş, bazı önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 603.02.01 Çevre, Çevre Yönetim Sistemi, ISO 14001 138 Doç Dr. Kırali MÜRTEZAOĞLU
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEM AND DETERMINE OF THE ENVIRONMENTAL ASPECTS AND IMPACTS, OBJECTIVES AND TARGETS, PROGRAMME OR PROGRAMMES IN THE TEA PLANT AS ISO 14001 REQUIREMENTS (M. Sc. Thesis) Ramazan USTA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT Environmental Management System (EMS) satandard ISO 14001, is intended to be provide organization with the elements of an effective Enviromental Management System which can be integrated with management requirements, to assist organizations to achieve enviromental and economic goals. Firstly, the development of the Environmental Management Systems standards and what ISO 14000 is explained in detail, and than what the requirement of ISO 14001 are explained in detail also. From this requirements, specially, environmental aspects and impacts, objectives and targets, programme or programmes are explained. After that, environmental hand book, environmental policy, some procedures and lists of the ISO 14001 are established and applicated for the Güce Filiz Çay Fabrikası A.Ş. (GFÇF A.Ş). which is chosen for the application. At the last, the results of the study is given theoretically and some suggestions are given. Science Code : 603.02.01 Key Words : Environment, EMS, ISO 14001 Page Number : 1 38 Adviser : Doç Dr. Kırali Mürtezaoğlu