ISO 14000 çevre yönetim sistemleri standartlar serisinin arıtma endüstrisine uygulanması
Application of ISO 14000 standard series in treatment industry
- Tez No: 158631
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
öz Bu çalışmanın amacı bir vaka çalışmasıyla çevresel etki analizi sunmak, ve ISO 14001 standardının gerekliliğini ve ISO 14010, 14011 ve 14012 standartları ile bu standardın nasıl denetlendiğini özetlemektir. Bu çalışmada ISO 14000 Çevre Yönetim Sisteminin oluşumu, yapısı, sistematiği incelenmiş, ISO 14000 serisi standartlarından en önemlisi olan ISO 14001 ve ISO 14010, 14011 ve 14012, standartları mercek altına alınarak bu standartların bir kuruluşa uygulanışı incelenmiştir. Ayrıca ISO 14020, 14040 ve 14060 standartlarına kuruluş faaliyetleri doğrultusunda bazı yaklaşımlar incelenmiştir. X şirketi tararından yeni uygulanmaya başlayan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standardı kapsamında şirkette yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların sağladığı yararlar, ISO 14010-11-12 kapsamında yapılan kuruluş içi denetimler üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu bilgiler ışığında ISO 14020, 14040 ve 14060 standartlarına da geçiş yapılmıştır ve incelenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to provide an enviromental impact analysis and to summarize the requirements of the ISO 14001 standard and how this standard is audited by ISO 14010, 14011 and 14012 standards through a case study. In this study, formation, structure and systematic of ISO 14000 Enviromental Management Systems has been investigated; ISO 14001 and ISO 14010, 14011 and 14012, which are the most important standards of ISO 14000 series and their application to a company has been examined. Also due to the studies held in the company some approaches to ISO 14020, 14040, and 14060 standars were done. Application of ISO 14001 Enviromental Management Systems by X company comprising studies and benefits of these studies; ISO 14010-11-12 studies comprising audits in the company, has been studied. Also by the help of the information from preceding standards ISO 14020, 14040 and 14060 standards were examined. IV