Ticari soğutucularda alternatif soğutucu akışkan R134a için kılcal boru uzunluğunun deneysel olarak belirlenmesi
- Tez No: 114565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
TİCARİ SOĞUTUCULARDA ALTERNATİF SOĞUTUCU AKIŞKAN R134a İÇİN KILCAL BORU UZUNLUĞUNUN DENEYSEL OLARAK BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Turgut ODABAŞIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada çalışma şartları önceden belirlenmiş olan ticari tip şişe soğutucuda alternatif soğutucu akışkanlardan R134a kullanıldığında sistemin bileşenlerinden olan kılcal boru (genleşme elemanı) boyunun deneysel olarak tespit edilerek ticari tip soğutucu imal eden ve imalatında geleneksel soğutucu (R12) kullanan ve alternatif soğutucu akışkan olan R 134a'ya geçmek isteyen küçük kapasiteli imalatçılara yol göstermek amaçlanmıştır. Kılcal boru boyu seçimi işçilik ve montaj şekillerinden dolayı farklı özellikler gösterir. Teorik hesaplamalar uygun kılcal boru boyunun seçiminde istenilen sonucu sağlayamamaktadır. Sistemde alternatif soğutucu akışkanlar kullanıldığı zaman kılcal boru boyunun seçimi için deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır. Ticari tip soğutucularda alternatif soğutucu akışkan R134a için aynı kompresör ve soğutucu akışkan miktarında farklı sıcaklıklar elde etmek için kılcal boru boyunun deneysel olarak tespitine çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Tez Yöneticisi 600.10.15 Soğutucu akışkan,soğutma,kılcal boru 140 Yrd. Doç.Dr. Hüseyin USTA
Özet (Çeviri)
u THE EXPERIMENTAL DETERMINATION OF THE LENGTH OF THE CAPILLARY TUBE FOR COMMERCIAL REFRIGERATORS USING THE ALTERNATIVE REFRIGERANT R134a (M. Sc Thesis) GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Januray 2001 ABSTRACT The purpose of this study is to guide the small-sized refrigerator manufacturers which use the conventional refrigerant (R12) but would like to use the alternative refrigerant R134a. To do this,the length of the capillary tube was experimentally determined on a commercial bottle refrigerator using R134a as a refrigerant. The selection of capillary tube length varies according to assembly working. Theoritical calculations are not enough for selection of the capillary tubes there fore it is necessary to make experimental works to select alternative refrigerant. In this study, the length of the capillary tube was determined to obtain different temperatures by using the alternative refrigerant R134a under the some working conditions. Science Code : 600.10.15 Key Worlds :Refrigerants, capillary tube, refrigeration Page Number : 140 Adsiser :Yrd.Doç. Dr. Hüseyin USTA