Bilgisayar kontrollü bina güvenlik sisteminin tasarımı ve uygulanması
Design and implementation of computer controlled building security system
  1. Tez No: 114582
  2. Yazar: ERDAL IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
BİLGİSAYAR KONTROLLÜ BİNA GÜVENLİK SİSTEMİNİN TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans tezi) Erdal IRMAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar kontrollü ve CANModul-592 mikrodenetleyicisi tabanlı bir bina güvenlik sisteminin tasarım ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sistem, yangın algılama ve hırsız tespit ünitelerinden oluşmaktadır. Dedektörlerden gelen sinyaller, CANModul-592'ye iletilmektedir. CANModul-592, aldığı bu sinyalleri değerlendirerek kontrol bilgisayarına göndermektedir. Sistemin kontrol ve görüntülenmesi işlemleri bu bilgisayar sayesinde yapılmaktadır. Bilgisayar ile CANModul-592 arasındaki haberleşme paralel port üzerinden sağlanmıştır. Kontrol bilgisayarında kullanılan ekran programı ve paralel port ile haberleşmenin yapılabilmesini sağlayan yazılım Borland Delphi 4.0 programı ile hazırlanmıştır. Gerçekleştirilen bina güvenlik sistemi, hızlı ve güvenilir veri alışverişi yapabilme, gelen verileri saklayabilme, kullanımı kolay ekran programı gibi önemli özelliklere sahiptir. Bilim Kodu : 626. 01. 03 Aydınlatma ve Tesisat Eğitimi Anahtar Kelimeler : Güvenlik sistemleri, Bilgisayarla kontrol, Paralel port, CANModul-592 Sayfa Adedi : 95 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. İlhami ÇOLAK
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND IMPLEMENTATION OF COMPUTER CONTROLLED BUILDING SECURITY SYSTEM (M.Sc. Thesis) Erdal IRMAK GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2001 ABSTRACT In this study, a computer controlled and CANModul-592 microcontroller based building security system has been designed and implemented. The system includes fire alarm and thief detection units. The signals generated by detectors are transmitted to CANModul-592. CANModul-592 process the signals and then sends to a computer. The control and visualization of the system is performed by this computer. The communication between PC and CANModul-592 are provided via parallel port. A program for monitoring and also a software program for parallel port communication have been developed in Borland Delphi 4.0. The achieved system has important features, such as user friendly control program, fast data transfer, saving received data and reliability. Science code : 626. 01. 03 Education Of Lighting And Installation Key words : Security system, Computer control, Parallel port, CANModul-592 Page number : 95 Adviser : Assoc. Prof. Dr. İlhami ÇOLAK