Güvenlik sistemi tasarımı ve uygulaması
Security system design and implementation
- Tez No: 285469
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL FATMA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Binaların ve içerisindeki bireylerin hırsızlık, yağmalama ve sabotaj gibi olaylardan korunması her zaman önemli bir konu olmuştur. Bu gibi durumlar için tasarlanan güvenlik sistemi ile binaların, dedektörler ve kapalı devre kamera sistemi ile korunması amaçlanmıştır. PIC mikrodenetleyicileri kullanılarak tasarlanan alarm paneli ile bina içine ve dışına yerleştirilmiş kablolu ve kablosuz dedektörlerin kontrolleri yapılmış ve güvenlik ihlali durumunda uyarı sistemlerinin (siren, telefonla arama) ve kamera kayıt sisteminin çalıştırılması sağlanmıştır. Uyarı durumunda dışarıda bulunan mülk sahibi, bilgisayar ya da cep telefonu ile kamera kayıt sistemine bağlanarak görüntüleri izleyebilmektedir. Kullanım kolaylığı sağlaması açısından alarm sisteminin aktif edilmesi ve durdurulması için ek olarak bir RF kumanda tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The protect of buildings and the people inside them against theft, looting and sabotage has been always an important issue. This security system is designed for such a situations to protect buildings by detectors and close circuit camera system. The alarm panel, which is designed using PIC microcontrollers, checks wired and wireless detectors placed outside or inside the building, and in security breach warning systems (sirens, telephone call module) and camera recording system are provided to operate. If the warning the property owner who is outside the building can watch images in the camera recording system by telephone or personal computer. In terms of ease of use an additional RF control unit is designed to activate and stop the alarm system.