Doğrusal hareketle talaş kaldıran vargel tezgahında kesme kuvvetlerinin ölçülebilmesi için bir dinamometre tasarımı ve imalatı
- Tez No: 114586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 16
Özet
DOĞRUSAL HAREKETLE TALAŞ KALDIRAN VARGEL TEZGAHINDA KESME KUVVETLERİNİN ÖLÇÜLEBİLMESİ İÇİN BİR DİNAMOMETRE TASARIMI VE İMALATI ( Yüksek Lisans Tezi ) Abdullah KURT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada, doğrusal hareketle talaş kaldıran takım tezgahlarından“ Vargel tezgahı ”nda, kesme süreci içerisinde oluşan kesme kuvvetlerini ölçmek amacıyla bir dinamometre tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Belirlenen bir malzeme üzerinde, farklı kesme parametreleriyle, talaş kaldırılmasını içeren bir dizi deney gerçekleştirilmiş ve bu dinamometre kullanılarak kesme kuvvetleri ölçülmüş, sonuçlar bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Kesme kuvvetlerinin ölçüm değerleri ile teorik hesaplamalarla bulunan değerleri karşılaştırarak tasarımı ve imalatı gerçekleştirilen dinamometrenin güvenilirliği değerlendirilmiştir. Dinamometrede, kesici takıma göre uygun konumlara yerleştirilmiş 3 adet kiriş tipi yük hücresi kullanılarak, takımda kesme kuvvetleriyle oluşan yer değiştirmelerin sezilebilmesi sağlanmıştır. Yük hücreleri tarafından algılanan“mV”düzeyindeki analog sinyaller volt düzeyine yükseltilmiştir. Bir“analog-dijital I/O kartı”kullanılarak, elde edilen veriler bilgisayar ortamında analiz edilebilmiştir. Özellikleri bilinen“St 44”çelik malzemeden deney numuneleri üzerinde gerçekleştirilen talaş kaldırma deneyleri sonunda, tasarım ve imalatı gerçekleştirilen dinamometreyle yapılan ölçümler teorik hesaplamalarla bulunan değerlerle karşılaştırılmış ve söz konusu dinamometreyle sağlıklı bir ölçüm yapılabileceği sonucuna varılmıştır.11 Bu dinamometre, doğrusal hareketle talaş kaldıran tek ağızlı kesicilerle gerçekleştirilecek her türlü işlenebilirlik deneyleri veya kesme kuvveti ölçümleri için kullanılabilecek özelliktedir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Kesme kuvvetleri, dinamometre, vargel tezgahı, transdüser, yük hücresi Sayfa Adedi : 160 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ulvi ŞEKER
Özet (Çeviri)
m DESIGN AND PRODUCTION OF A DYNAMOMETER FOR MEASUREMENT OF CUTTING FORCES DURING METAL CUTTING WITH LINEAR MOVEMENT ON SHAPE MACHINE ( M. Sc. Thesis ) Abdullah KURT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this study, design and production of a dynamometer for measurement of the cutting forces during metal cutting with linear movement have been done. A series of tests on a workpiece were conducted by using different cutting parameters and the resultant cutting force data was saved on a computer during cutting. By comparing the experimentally measured cutting forces to the theoretically calculated ones, the reliability of the dynamometer was examined. The measurement of the deflections of the cutting tool as the result of the forces acting on the tool was achieved by using three bending beam type load cells placed at suitable places on the cutting tool. The analog mV signals measured by the load cells are amplified to V level and transferred to the computer by means of an analog & digital I/O card. The experimental results on the steel“St 44”workpiece showed that this dynamometer is capable of measuring the cutting forces with considerable accuracy. This dynamometer can also be used to measure the cutting forces of a single point cutting tool during cutting with linear motion.IV Science code : 626.12.01 Key words : Cutting forces, dynamometer, shape machine tool, transducer, load cell Page number : 160 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Ulvi ŞEKER