Ankara kili parametrelerinin yerel değişimi ve şişme potansiyeli yorumu
A Comment on local change and swelling potential of Ankara clay parameters
  1. Tez No: 114591
  2. Yazar: AYDIN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ANKARA KİLİ PARAMETRELERİNİN YEREL DEĞİŞİMİ VE ŞİŞME POTANSİYELİ YORUMU (Yüksek Lisans Tezi) Aydın GÖKÇE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 ÖZET Bu çalışma kapsamında, Ankara ilinin farklı semtlerinden alınan "Ankara kili'nin örselenmemiş numuneleri üzerinde; zemin sınıflandırma, konsolidasyon, serbest şişme ve üç eksenli (UU) basınç deneyleri yapılmıştır. Tespit edilen zemin parametreleri ile, farklı araştırmacılar tarafından önerilen korelasyonlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca zemin parametrelerinin değişim aralıkları ve farklı parametreler arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Sonuç olarak Ankara kilinin farklı semtlerden alınan örselenmemiş numuneleri üzerinde yapılan deneylerde bulunan mühendislik parametreleri arasında genel bir değerlendirmeye gitmek mümkün olmamıştır. Bu bağlamda laboratuvar deney sonuçlarının ilgili her lokasyonda yapılması gerekir. Bilim Kodu6240100 Anahtar Kelimeler Ankara kili, konsolidasyon, UU, şişmeSayfa Adedi 256TezYöneticisi : Prof Dr. Süleyman P AMP AL
Özet (Çeviri)
A COMMENT ON LOCAL CHANGE AND SWELLING POTANTIAL OF ANKARA CLAY PARAMETERS. (M.Sc. Thesis) Aydın GÖKÇE GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this study, undisturbed samples were taken from distinct locations of Ankara province and soil classification, free swell tests, consolidation tests and triaxial (UU) compression tests were performed. Examined geotechnical parameters were compared with different correlations offered by researchers. In addition, variation interval of the soil parameters and correlations between different soil parameters were also examined. Lastly, it would be not possible to get a general way of describing an engineering relationship between the undisturbed samples of distinct locations of Ankara province. It is better to perform laboratory studies at each related locations. Science Code6240100 Key Words Ankara clay, consolidation, UU,