Mamül ambarının endüstriyel robotla denetimi için bir prototip çalışması
A Prototype work for stock control of a product storage by an industrial robot
- Tez No: 114595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
MAMÜL AMBARININ ENDÜSTRİYEL ROBOTLA STOK DENETİMİ İÇİN BİR PROTOTİP ÇALIŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Adem ŞENTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2001 \ ÖZET Bu çalışmada, bilgisayarla kontrolü yapılan bir endüstriyel robotla mamul eşya ambarının stok denetlemesi için bir prototip çalışması yapılmıştır. Robot dört eksene sahip olup, eksenlerin tahrik işlemi adım motorları ile sağlanmaktadır. Motorların her birinin bağımsız çalışmasını sağlayacak sürücü devre tasarlanmıştır. Mamullerin istiflenmesi için raflar yapılmıştır. Masadan raflara ya da raflardan masaya mamulün taşınması ve yerleştirilmesine imkan veren bilgisayar programı PASCAL dili kullanılarak geliştirilmiştir. Motorların çalışması için gerekli olan sinyallerin elde edilmesi, bilgisayar ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen çıkışlar bilgisayarın paralel port adresine gönderilerek motorların kontrolü sağlanmıştır. Bilgisayarın paralel port pinlerinden sekiz tanesi, adım ve yön sinyallerini kullanarak motorlara kumanda etmektedir. Üç giriş pini ise, anahtarlardan gelen sinyallere göre programa yön vermektedir. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Stok Kontrolü, Adım Motorları, Robot kol Mekanizması, Bilgisayarlı kontrol. Sayfa Adedi : 69 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
11 A PROTOTYPE WORK FOR STOCK CONTROL OF A PRODUCT STORAGE BY AN INDUSTRIAL ROBOT (M.Sc. Thesis) Adem ŞENTURK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2001 ABSTRACT In this study, a prototype work has been carried out in order to control a product storage by an industrial robot. This robot has four axis movements and axis movements have been obtained by step motors. A driving cicuit was designed to drive each motor independently. The shelves have been designed to stack the products. For transportation of products from the table to the shelves or from the shelves to the table, a computer program has been developed, by using PASCAL language. The necessary signals for driving the motors have been are obtained by a computer and the controls of the motors have been provided by sending the obtained outputs to the parallel port address of the computer. The eight of the parallel port pins controll the motors by using step and direction signals. The three input pins direct the program according to the signals received from the switches. Science code : 626.12.01 Key Words : Stock Control, Stepping Motors, Robot Arm Mechanism, Computer Control. Page Number : 69 Adviser : Assoc. Prof. Abdulkadir GÜLLÜ