AUTOLISP yardımı ile standart hidrolik sistemlerin oluşturulması
Design of standard hydraulic systems with the help of AUTOLISP
- Tez No: 114594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
AUTOLISP YARDIMI İLE STANDARD HİDROLİK SİSTEMLERİN OLUŞTURULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özcan GAZELOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2001 ÖZET Bu çalışmada, hidrolik elemanların bilgisayar ortamında diyalog yöntemiyle hidrolik devre oluşturmaları gerçekleştirilmiştir. Standart hidrolik devrelerin oluşturulması“AutoCAD”paket programının çizim ve yazım editörü kullanılmıştır. Kullanıcı“AutoCAD”çizim editörüne yerleştirilen devre elemanlarının bulunduğu menüden istediği elemanı seçerek çizim ortamına yerleştirmektedir. Bu seçim esnasında elemanla ilgili veriler açılan dosyaya yazılmaktadır. Menüden alman elemanlar birbirleri ile birlikte çalışabilir, kontrolü yapılarak ekrana yerleştirilmekte, eşleşmeleri uygun değilse ekrana yerleştirilmemektedir. Yine AutoLISP'le birlikte çalışabilen DCL (Dialog Control Language) ile hazırlanan iletilerle kullanıcıya doğru seçim yaptırılmaktadır. Elemanların doğru seçimi yapıldıktan sonra hidrolik devre elemanları arasındaki hattın birleştirilmesi gerçekleştirilip silindire hareket verilip çalışma tamamlanmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626 12 01 Hidrolik eleman, Hidrolik devre, 118 Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
DESIGN OF STANDARD HYDRAULIC SISTEMS WITH THE HELP OF AUTOLISP (M. Sc. Thesis) Özcan GAZELO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2001 ABSRACT In this study, the design of hydraulic circuits have been carried out by dialogue method on a computer. The drawing and text editor of AutoCAD program has been wed for designing standard hydraulic circuits. The user replaces the component he desired in the drawing area by selecting it from the menu having circuit components embedded in AutoCAD drawing editor. Data regarding the component is written to the open file during this selection. The components taken from the menu is replaced in the screen by checking whether they work together or not if they do not match each other, they are not put on the screen. The correct selection is made by the user with prompts prepared in DCL (Dialog Control Language) which can run with AutoLISP. After correct selection of components are carried out and the work is completed by activating the cylinder. Science code Key words Page number Adviser 626 12 01 Hydraulic component, Hydraulic circuit 118 Assist. Prof. Abdulkadir GÜLLÜ