İntrasitoplazmik sperm injeksiyonu ile elde edilen gebeliklerde amniyotik hücre kültürü ile fetal kromozom analizi
Fetal chromosomal analysis of pregnancies following intracytoplasmic sperm injection with amniotic tissue culture
  1. Tez No: 114606
  2. Yazar: HALE AZKIN ŞAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI, PROF. DR. MUSTAFA SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İNRASTOPLAZMIK SPERM ENJEKSİYONU İLE ELDE EDİLEN GEBELİKLERDE AMNİYOTİK HÜCRE KÜLTÜRÜ İLE FETAL KROMOZOM ANALİZİ (Doktora Tezi) Hale AZKIN ŞAMLI GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2001 ÖZET Ocak 1996 - Aralık 2000 tarihleri arasında ICSI ile gebelik elde edilmiş birbirini izleyen 98 hasta çalışıldı. Bu hastalara ait 142 fetus amniotik hücre kültürü ile tarandı. 142 fetusun 6 tanesinde (%4.2) kromozomal düzensizlik saptandı. Anomaliler şu şekildedir, '46,XX / 69,XXX / 92,XXXX\ '46,XY / 69,XXY / 92,XXYY\ '47,XY,+21\ '47,XY,+7\ '47,XXY' ve '45,X0\ Biri haricinde tüm gebelikler çiftlerin onayı ile sonlandırıldı. Gebeliğin sonlandırılmasını takiben yapılan fetal cilt fibroblast kültürü ile de prenatal tanı doğrulandı. Paternal kaynaklı kromozomal düzensizliklerin geçiş riski ve özellikle oluşan“de novo”seks-kromozom düzensizlikleri,ICSI sonrası fetal kromozomal düzensizlik prevalansını hafifçe yükseltmiş görülmektedir. Bilim Kodu : 401.02.02 Anahtar kelimeler : kromozomal anomaliler /ICSI /amniotik hücre kültürü /prenatal tanı Sayfa Adedi : 109 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI, Prof. Dr. Mustafa SOLAK
Özet (Çeviri)
FETAL CHROMOSOMAL ANALYSIS OF PREGNANCIES FOLLOWING INTRACYTOPLASMIC SPERM INJECTION WITH AMNIOTIC TISSUE CULTURE (PhD Thesis) Hale AZKIN ŞAMLI GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE April 2001 ABSTRACT From January 1996 to December 2000, 98 consecutive patients who had become pregnant after ICSI were studied. Hundred and forty-two fetuses of these patients were screened with fetal amniotic tissue culture. Chromosomal anomalies were detected from 6 out of 142 (4.2%) fetuses. Anomalies were as follows, '46,XX / 69,XXX / 92,XXXX', '46,XY / 69,XXY / 92,XXYY\ '47,XY,+21\ '47,XY,+7\ '47,XXY' and '45,X0'. All except one pregnancies were terminated with the consent of the couples. Fetal skin fibroblast cultures were also studied after termination of the pregnancy in order to confirm prenatal diagnosis. The prevalence of chromosomal anomalies seems to be slightly increased after ICSI, carrying the risk for transmission of chromosomal aberrations of paternal origin and a higher risk of“de novo”, mainly sex-chromosomal aberrations. Science Code : 401.02.02 Key Words xhromosomal anomalies /ICSI /amniotic tissue culture /prenatal diagnosis Page number : 109 Adviser : Prof. Dr. Yavuz BEYATLL Prof. Dr. Mustafa SOLAK