Ecstacy örneklerinin bileşimlerinin incelenmesi ve kaynakları ortak olanların belirlenmesi
Investigation of the compositions of ecstacy samples determination of the samples of a common source
  1. Tez No: 114618
  2. Yazar: EYÜP GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ECSTACY ÖRNEKLERİNİN BİLEŞİMLERİNİN İNCELENMESİ VE KAYNAKLARI ORTAK OLANLARIN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Eyüp GÖKÇE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de 1997-2001 yılları arasında ele geçen Ecstacy örneklerinden 50 adedi metanol ile ekstrakte edilmiş ve elde edilen ekstraktlar kapiler kolonlu Gaz Kromatografisi-Kütle Spektroskopisi (GC/MS) ve Gaz Kromatografisi (GC) ile türevlendirilmeden bu çalışma ile belirlenen optimum koşullarda analizlenmiştir. Hapların içindeki aktif kimyasalların nitel ve nicel özellikleri ortak kaynakların belirlenmesi amacı ile karşılaştırılmıştır.Örnekler bu aktif bileşenlerin örneklere göre dağılımı, nitelikleri ve bağıl miktarları dikkate atanarak karşılaştırılmalardır. Çalışmada örneklerin direk ekstraktları kapiler kolonlu GC/MS ile analizlenmiş ve bunların içindeki aktif maddeler kütle spektrumlarından yararlanılarak tespit edilmiştir. Nitel analizi takiben GC ile ekstraktların nicel analizleri gerçekleştirilmiş ve kütle spektrumu sonuçlarının GC sonuçları ile uyarlıkta oldukları belirlenmiştir. Her bir örnekteki aktif kimyasalların yüzde oranları ve miktarları Birleşmiş Milletler'den sağlanan standard örneklerin GC kromatogramları ile karşılaştırmak suretiyle hesaplanmış ve ortak bir üretim kaynağından gelmiş olan örnekleri belirlemek için diğer örneklerinkilerle karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 4050401 Anahtar Kelimeler : Ecstacy, Adam, Metilendeoksimetilamfetamin, metilendioksiamfetamin, metilendioksietilamfetamin, metamfetamin, GC/MS, GC, uyuşturucu. Sayfa Adedi :171 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Senay TAŞCIOĞLU
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE COMPOSITIONS OF ECSTACY SAMPLES AND DETERMINATION OF THE SAMPLES OF A COMMON SOURCE (M. Sc. Thesis) Eyüp GÖKÇE GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT In this study, 50 ecstacy samples seized in Turkey between 1997 and 2001, were extracted by methanol, and the extracts were analyzed in the working conditions optimized in this study without derivatization by capillary column Gas Chromatdgraphy-Mass Spectrometer (GC/MS) and Gas Chromatography (GC) systems. The active ingredients were compared for their qualitative and quantitative properties aiming to find the common production sources. The Ecstacy samples were compared taking into account the dispersion to the samples, identities and relative amounts of the active chemicals. In this study, the extracts of the samples analyzed by capillary column GC/MS and the active ingredients were detected utilizing from the mass spectrums. Following the qualitative analyses, quantitative analyses of the extracts were conducted by GC and the results of GC/MS analyses were found to be in accordance with the GC results. By comparing with the GC chromatograms of the standard samples provided from United Nations, the percent ratios and the amounts of the active chemicals in each sample were calculated and compared with those of the other samples in order to determine the samples from a common production source. Science Code :4050401 KeyWords :Extacy, Adam, methylenedioxymethylamphetamine, methylenedioxyamphetamine, methylenedioxyethylamphetamine, methylamphetamine, GC/MS, GC, narcotics. Page Number :171 Advisor :Prof. Dr. Senay TAŞCIO?LU