Asparagus L., allium L., muscari miller ve fritillaria L. (liliaceae) cinslerine ait bazı türlerin polenlerinin morfolojik yapılarının incelenmesi
Study of pollen morphology structures of some species that belonging to asparagus L., allium L., muscari miller and fritillaria L. (liliaceae) genera
- Tez No: 114620
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ASPARAGUS L., ALLIUM L., MUSCARI MILLER VE FRITILLARIA L. {LİLİACEAE) CİNSLERİNE AİT BAZI TÜRLERİN POLENLERİNİN MORFOLOJİK YAPILARININ İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Hülya ÖZLER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu araştırmada Liliaceae familyasından Asparagus, Allium, Muscari ve Fritillaria cinslerine ait elli taksonun polenlerinin morfolojik yapılan ışık (İM), skening (SEM) ve transmisyon (TEM) elektron mikroskoplarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her taksona ait polenlerin Erdtman (1960) ve Wodehouse (1935) metodlarına göre preparatları hazırlanarak, ayrı ayrı palinolojik tanımlan yapılmıştır. Işık mikroskobu ile polenler monosulkate, prolate, subprolate, isopolar ve bilateral simetrilidir. Sulkusun Allium ve Muscari cinslerinin tüm türlerinde, Asparagus cinsinde A. coodei P.H.Davis dışındaki türlerde ve Fritillaria cinsinde F aurea Schott, F. bithynica Baker ve F. sibthorpiana (Sm)Baker türlerinde distalden proksimale uzandığı belirlenmiştir. SEM mikrofotoğrafilerinden elde edilen ornamentasyon özellikleri, bu cinslerin sistematik ve fılogenetik problemlerin çözümünde ay ırdedici karakter olarak saptanmıştır. Bu özelliklere göre Asparagus, Allium ve Fritillaria türleri dört, Muscari türleri iki tipe, incelenen tüm türler ise sekiz tipe ayrılmıştır. Bu dört cinse ait elli taksonun apertürlerinin ve ekzin yapılarının filogenetik yönden yorumlan yapılmıştır. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar Kelimeler : Liliaceae, Asparagus, Allium, Muscari, Fritillaria, polen morfolojisi, İM, SEM, TEM. Sayfa Adedi : 217 Tez Yöneticisi : ProfDr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
11 STUDY OF POLLEN MORPHOLOGY STRUCTURES OF SOME SPECIES THAT BELONGING TO ASPARAGUS L., ALLIUM L., Ml/SGIR/ MILLER AND FRITILLARIA L. (LILIACEAE) GENERA (Ph.D. Thesis) HÜLYA OZLER GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCD2NCE AND TECHNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this study, pollen morphology structures of fifty taxa of belonging to Asparagus, Allium, Muscari ve Fritillaria genera of Liliaceae family have been comparatively examined through light (LM), scanning (SEM) and transmission (TEM) electron microscopes. Making preparations for pollen grains of each taxa according to Wodehouse (1935) and Erdtman (1960) methods, we have separately given palynological definitions. Pollen grains through LM are monosulcate, prolate, subprolate, isopolar and bilateral symmetry. In all species of Allium and Muscari genera and in all species, except for A. coodei P.H.Davis of Asparagus genus, in F. aurea Schott, F. bithynica Baker ve F. sibthorpiana (Sm)Baker species of Fritillaria genus, sulcus extends from distal to proximal. Their ornamentational characteristics, observed in their SEM micrographs have been established as their diagnostic features for the solution of their systematic and pylogenetic problems. According to these characteristics, Asparagus, Allium and Fritillaria species are divided into four, Muscari species into two types, all the species examined into eight types. Fifty taxa apertures belonging to those four genera and their exine structures has been interpretted in terms of phylogenetic. Science code : 40 1.03.0 1 Key words : Liliaceae, Asparagus, Allium, Muscari, Fritillaria, pollen morphology, LM, SEM, TEM. Page number :217 Adviser : Prof. Dr. Sevil Pehlivan