Bazı cyanobacteria'nın PHB (poly-beta-hydroxybutyrate) üretimi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Studies on PHB (poly-beta-hydroxybutyrate) production and antimicrobial activities of some cyanobacteria
  1. Tez No: 114629
  2. Yazar: MUHAMMED AKBAR YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
BAZI CYANOBACTERİA'NM PHB (POLY-P-HYDROXYBUTYRATE) ÜRETİMİ VE ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTELERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Muhammed Akbar YOLDAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada Synechocystis sp.'nin 6 farklı suşunun PHB üretim kapasitesi, antimikrobiyal aktiviteleri, mutasyon ve plazmid DNA'ları bakımından incelenmiştir. Suşların PHB üretiminin belirlenmesi için üç farklı besiortamı kullanılmıştır (BG 11, Ashbey's ve Beggiatoa). Suşların PHB miktarları (Hücre kuru ağırlığına göre) BG 1 1 besiortamında 13.62 - %38. 88, Ashbey's besiyerinde 0.78 - %50.63 ve Beggiatoa besiyerinde 3.83 - %77.50 olarak bulunmuştur. Suşların antimikrobiyal aktiviteleri 16 farklı test bakteriye uygulanmıştır. Ancak Synechocystis sp. B6 suşun Micrococcus flavus (0.36mm.) ve Proteus vulgaris (0.35mm) üzerinde antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Diğer suşların denenen tüm bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite göstermemiştir. Kimyasal ve fiziksel mutajen kullanılarak yapılan mutasyon denemelerinde, yalnız Synechocystis sp. C 21 sustan C5 kodlu muhtemel mutant suş elde edilmiştir. Elde edilen muhtemel mutant suş denenen test bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite göstermemiştir. Suşların hiçbirinde plazmid DNA'ya rastlanılmamıştır.Bilim kodu : 401.02.00 Anahtar kelimeler : Cyanobacteria, Synechocystis, biyoplastik (poli- Hidroksibüterat) üretimi, antimikrobiyal aktivite, Mutasyon, plazmid DNA Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
m STUDİES ON PHB (POLY-p-HYDROXYBUTYRATE) PRODUCTION AND ANTİMİCROBİAL ACTİVİTÎES OF SOME CYANOBACTERİA (M.Sc. Thesis) Muhammed Akbar YOLDAŞ GAZİ UNİVERSÎTY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this research six different strains of Synechocystis sp. were studied from the view point of PHB production capacity, antimicrobial activity, mutation and plasmid DNA isolation. Three distanct media (BG 11, Ashbey's and Beggiatoa) were used for determination of the strains' PHB production capacity. PHB production by the strains (According to cell dry weight) was as 13.62 - %38.88, 0.72 - %50.63 and 3.83 - %77.50 (In BG 1 1, Ashbey's and Beggiatoa respectively). Antimicrobial activities of the strains were tested against 16 different test bacteria. Only Synechocystis sp. B6 has shown antimicrobial activity on Micrococcus flavus (0.36mm.) and Proteus vulgaris (0.35mm). Other Synechocystis sp. strains had not shown any antimicrobial activity on the tested bacteria. In mutation studies chemical and physical mutagenesis were used. A possible mutant strain C5 was obtained from Synechocystis sp. C 21. This mutan strain had not shown any antimicrobial activity on the tested bacteria. Non of the Synechocystis sp. strains contained any plaşmid DNA.IV Science code Key Words Page number Adviser 401.02.00 Cyanobacteria, Synechocystis, bioplastic (Poly-p- hydroxybutyrate) production, antimicrobial activity, mutation, plasmid DNA :74 : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI