20 tonluk sac rulo taşıyıcı bir mekanizma tasarımı ve hesapları
The Design and calculation of a 20 tons of metal strip coil carrying mechanism
- Tez No: 114631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1
Özet
20 TONLUK SAC RULO TAŞIYICI BİR MEKANİZMA TASARIMI VE HESAPLARI (Yüksek Lisans Tezi) Selçuk KAYACAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu çalışmada 20 tona kadar sac ruloları kaldırabilen ve üretim hattına yerleştirebilen yada hattan uzaklaştırabilen hidrolik üniteli bir araba tasarlanmıştır. Rulo arabası ruloların deforme olmaksızın bir demiryolu boyunca taşınmasını ve 500 mm kaldırılmasını sağlamaktadır. Demiryolu boyunca olan yatay hareket ve dikey kaldırma işlemi elektrik motoru tarikli bir hidrolik ünitenin ürettiği basınçlı akışkan yardımıyla sağlanmaktadır. Tasarımdaki hesaplar zorlanmaya maruz elemanlar için yapılmış ve tüm mümkün elemanlar standartlardan seçilmişlerdir. Diğerleri de teknik resimleriyle verilmiştir. Bilim Kodu : 62502.02 Anahtar Kelimeler :Rulolar,Rulo arabası,Hidrolik ünite, Tasarım,Standartlar Sayfa Adedi : 153 Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr. Nihat GEMALMAYAN
Özet (Çeviri)
11 THE DESIGN AND CALCULATION OF A 20 TONS OF METAL STRD? COIL CARRYING MECHANISM (M.Sc.Thesis) Selçuk KAYACAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT In this study, a car with a hydraulic unit that can carry strip coils up to 20 tons and position them to a production line or remove them away from the line is designed. The coil car allows coils to be carried through a railway and lifted 500 mm up without being deformed. The horizontal movement through the railway and the vertical lifting operation is done by the help of a pressurized fluid produced by an electric motor driven hydraulic unit. Calculations in the design are performed for the members under stress and all available members are selected from the standarts. The others are given with technical drawings. Science code Key Words Page number Adviser 62502.02 Coils, Coil car, Hydraulic unit, Design, Standarts 153 Y.Doç.Dr. Nihat GEMALMAYAN