Fiziksel büyüklüklerin mikrodenetleyici tabanlı sistemle ölçümü ve kontrolü
The Measurement and control of physical gravities with a microcontroller based system
- Tez No: 114650
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
fizİksel büyüklüklerin mikrodenetleyici tabanli sistemle ölçümü ve kontrolü (Yüksek Lisans Tezi) Hasan SORGUNLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2001 ÖZET Bu tezde, fiziksel büyüklükleri elektriksel sinyallere çeviren elektronik devre elemanları tanıtılmış, fiziksel büyüklükleri mikrodenetleyici tabanlı ölçen ve kontrolünü sağlayan sistem tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Sistem için en uygun mikrodenetleyicinin PIC ailesinden 16F877 olduğu tespit edilmiştir. Sistemin donanım mimarisi oluşturulmuş ve donanım için gerekli olan yazılımın akış diyagramları çizilmiştir. Bu diyagramlar modüler bir yapıda alt programlara çevrilerek, programın simülasyonu yapılmış ve yazılım tamamlanmıştır. Çalışır hale getirilen sisteme 4V referans gerilim kaynağı bağlanarak, girişlerine 0-4 V aralığında 3,90mV çözünürlükte gerilim uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar sistemin ideale yakın çalıştığını göstermiştir. Bilim Kodu : 225.10.01 Anahtar Kelimeler : Mikrodenetleyici, mikroişlemci, kontrol sistemleri, PIC, ADC Sayfa Adedi : 66 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
11 THE MEASUREMENT AND CONTROL OF PHYSICAL GRAVITIES WITH A MICROCONTROLLER BASED SYSTEM (M. Sc. Thesis) Hasan SORGUNLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2001 ABSTRACT In this study, the electronic devices that convert the physical quantities into electrical signals are introduced. In addition, the system that measures and controls these quantities via microcontroller are designed and improved. It is demonstrated that the most suitable microcontroller for the system is 16F877 in PIC family. The architectural structure of hardware is designed and constructed, and the flow charts of required software for the hardware are presented. After converting these flow charts into sub-routines in a modular structure, the program is simulated and then completed. When the system is ready to run, a 4V reference DC source had connected to the system, then 3.90 mV resolution voltage levels were applied to the analog inputs in a 0-4V range. The results showed that the system almost works as an ideal one. Science code : 225.10.01 Key words : Microcontroller, microprocessor, control systems, PIC, ADC Page number : 66 Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER