Bazı yarıiletkenler için kuvvet-uyum metodu kullanarak Stillinger-Weber tipi atomlararası etkileşme potansiyelinin parametrelerinin hesaplanması
A calculation of parameter set of Stillinger-Weber type interatomic potential for some semiconductors by using force-matching method
  1. Tez No: 114651
  2. Yazar: MUSTAFA EROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Kuwet-Uyum (KU) metodu Stillinger-Weber (SW) tipi atomlararası etkileşme potansiyeline uygulandı. KU metodu bir sayısal optimizasyon işlemi içerir. Bu işlem çok parametreli potansiyellerden türetilen kuvvetleri, klasik bir potansiyel ile türetilen ab initio kuvvetlerine mümkün olduğu kadar yakın eşleştirme yapar. Bu metot kullanılarak ideal elmas yapılı 216 atomlu kristal bulk Si ve Ge için çalışmalar yapıldı. Hesaplamalarda öncelikle örgünün toplam enerjisi değerlendirildi. Atomların en kararlı periyodik düzeninin parametreleri değiştirilerek, elmas yapılı yarıiletken atomlarının Stillinger-Weber kuvvetleri ab initio kuvvetlerine fit edildi. Si için yaptığımız çalışma daha önceden Stillinger - Weber tarafından yapılan çalışma ile, Ge için bulunan sonuçlar ise, Ding-Andersen tarafından yapılan çalışma ile uyum içinde olduğu görüldü. Bulunan parametreler yardımıyla, Si ve Ge elementlerinin bazı termodinamik ve yapısal özellikleri incelendi, çift ve radyal dağılım fonksiyonlarının analizleri yapıldı. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : S-W Potansiyeli, Kuvvet Uyum Metodu, ab initio Kuvveti, Si, Ge, PDF, RDF.
Özet (Çeviri)
In this study the force matching (FM) method were applied to the Stillinger- Weber (S-W) type interatomic potential. The force matching method consists of a numerical optimization procedure which tries to match as closely as possible ab initio derived forces with a classical potential, using a rich parameterization. Starting with the diamond structure crystal and using 216 atoms in an ideal bulk like configuration some studies were performed by this method for the crystalline bulk Si and Ge. We have carried out the calculations firstly evaluating the lattice sums to ensure that the diamond structure was indeed the most stable periodic arrangement of atoms by changing the parameters and fitting the Stillinger- Weber forces to the ab initio forces. The results were compared with the previous works done by Stillinger- Weber and Ding-Andersen for Si and Ge respectively and seen a good agreement. Thermodynamic and structural properties and pair and radial distribution function analysis of Si and Ge elements were also done. Science Code : 404.05.01 Key Words : Stillinger- Weber Potential, Force Matching Method, ab initio Forces, Si, Ge, PDF, RDF.