Bir anahtarlama kipli konvertörün sinirsel-bulanık denetimi
Neuro-fuzzy control of a switch mode converter
- Tez No: 114658
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
BİR ANAHTARLAMA KİPLİ KONVERTÖRÜN SİNİRSEL-BULANIK DENETİMİ (Doktora Tezi) Ömer DEPERLİOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2001 ÖZET Bu tezde, anahtarlamalı tip DA-DA konvertör olarak adlandırılan, statik konvertörlerin bulanık mantık denetleyici ve sinirsel-bulanık denetleyici ile denetimi incelenmiş ve gerçeklenmiştir. Çalışmalarda gerilim azaltan konvertöre, üç farklı bulanık mantık denetleyici yöntemi uygulanmıştır. Birinci yöntem klasik Mamdani tip bulanık denetleyici, ikinci yöntem daralan aralıklı üyelik fonksiyonlu Mamdani tip bulanık denetleyici, üçüncü yöntem ise sinirsel-bulanık denetleyici ile yapılandırılan bulanık mantık denetleyicidir. Gerilim azaltan DA-DA konvertör için bulanık mantık denetleyiciler ve sinirsel-bulanık denetleyici tasarımı açıklanarak, benzetim çalışmaları yapılmıştır. DA-DA konvertör denetiminin, pratik uygulamaları ST52E301 mikrodenetleyicisi ile yapılmıştır. Gerilim azaltan konvertörün benzetim çalışmaları ve pratik uygulama sonuçları, konvertörün giriş gerilimindeki bozulmalara ve yükteki değişmelere rağmen çıkış gerilimini iyi bir performansla sabit tutabildiğini göstermiştir. Bilim Kodu :626.06.01 Anahtar Kelimeler : DA-DA konvertörler, Bulanık mantık denetim, Sinirsel- bulanık denetim, Sinirsel-bulanık çıkarım sistemi. Sayfa Adedi :186 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
NEURO-FUZZY CONTROL OF A SWITCH MODE CONVERTER (Ph.D. Thesis) Ömer DEPERÜO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY July 2001 ABSTRACT In this thesis, the static converter, that is called switch mode dc-dc converter, controlled with fuzzy logic controllers and neuro-fuzzy controllers are reviewed and implemented. In applications, three fuzzy control methods are currently used for buck (step-down) converter. The first method is classical Mamdani type fuzzy controller, the second method is Mamdani type fuzzy controller with shrinking span membership, and the third method is fuzzy controller, which is built by neuro-fuzzy controller. Next, the design of fuzzy logic controllers and neuro-fuzzy controller for dc-dc converters are described and its simulations are demonstrated. The fuzzy controllers for dc-dc converter are implemented on the ST52E301 microcontroller. The results of simulations and implementations of buck converter demonstrated that the converter can be regulated with a good performance even though subjected to input disturbance and load variation. Science code :626.06.01 Key Words :DC-DC converter, Fuzzy Logic control, neuro-fuzzy control, Neuro-fuzzy inference system. Page Number :186 Adviser :Prof. Dr. Çetin ELMAS